Ropa znów drożeje

Maciej Zbiejcik
13-05-2003, 00:00

Od zwyżki cen ropy rozpoczęły poniedziałkową sesję giełdy paliwowe. Sygnałem do wzrostów okazała się zapowiedź zmniejszenia dostaw ropy do Japonii i Tajwanu. Wystarczyło, by jedna z firm z Arabii Saudyjskiej poinformowała, że obniży w czerwcu dostawy ropy do swoich odbiorców o 7 proc., by notowania czerwcowych kontraktów skoczyły o ponad 1,5 proc. do poziomu 25,54 USD za baryłkę.

Doniesienia z Arabii Saudyjskiej wywołały wśród analityków podejrzenia, że również inne kraje członkowskie OPEC mogą zmniejszyć dostawy ropy. Miałoby to oznaczać, iż najwięksi eksporterzy zaczną stosować się do wcześniejszych ustaleń o obniżeniu produkcji przez członków kartelu.

Umacnianiu cen ropy sprzyjają także ostatnie doniesienia z Iraku. Ocenia się, że Irak może w przyszłym miesiącu wznowić produkcję ropy na poziomie tylko nieznacznie przekraczającym 30 proc. przedwojennych możliwości tego kraju. Tymczasem wcześniej analitycy szacowali, że powrót do wydobycia z początku tego roku będzie możliwy pod koniec II kwartału. Teraz wydaje się, że trzeba będzie poczekać na to do końca 2003 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Ropa znów drożeje