Rosatom zwiększy zamówienia z zagranicy do 100 mld USD

PAP
02-06-2014, 21:43

Zajmująca się budową elektrowni jądrowych i eksportem ich wyposażenia rosyjska korporacja Rosatom poinformowała w poniedziałek, że portfel jej zamówień z zagranicy zwiększy się w bieżącym roku do 100 mld dolarów czyli kwoty dwukrotnie większej niż w roku 2012.

"Obecnie poważnie zwiększamy kwotę zamówień z zagranicy. Dwa lata temu nasz portfel zamówień opiewał na 50 mld dolarów. W bieżącym roku zwiększyliśmy go już do 98 mld dolarów. Mamy nadzieję, że osiągniemy 100 mld" - powiedział dyrektor generalny Rosatomu Siergiej Kirijenko podczas spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Jak zaznaczył, kontrakty eksportowe mają dla Rosatomu szczególne znaczenie w sytuacji, gdy dynamika rozwoju energetyki atomowej w Rosji okazała się słabsza niż oczekiwano.

Według Kirijenki w ubiegłym tygodniu podpisano z Kazachstanem umowę w sprawie zbudowania w tym państwie siłowni nuklearnej. Jeszcze przed wyborami w Indiach uzgodniono "mapę drogową" uzupełnienia tamtejszej elektrowni atomowej Kudankulam o trzeci i czwarty blok reaktorowy.

Szef Rosatomu dodał, że kontynuowana jest współpraca jego firmy z Węgrami, Bangladeszem i Wietnamem oraz trwają negocjacje na temat rozbudowy irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Rosatom zwiększy zamówienia z zagranicy do 100 mld USD