Czytasz dzięki

Rosengren: spowolnienie może jeszcze potrwać

opublikowano: 12-08-2020, 18:27

Szef Fed w Bostonie Eric Rosengren uważa, że spadek aktywności gospodarczej prawdopodobnie będzie trwać, bo stany zaostrzają ograniczenia aby przejąć kontrole nad wirusem, a poprawa na rynku pracy traci dynamikę, bo konsumenci nadal są ostrożni, informuje Reuters.

Rosengren uważa, że wydatki konsumentów będą niskie, bo ludzie będą unikać aktywności związanych z przebywaniem w dużych grupach.

Zobacz więcej

Rosengren Eric, szef Fed z Bostonu

Bloomberg

- Prognozy dla gospodarki USA na tą jesień są mocno niepewne, ale moim zdaniem ostatnie spowolnienie aktywności gospodarczej, widoczne w danych, prawdopodobnie będzie kontynuowane – powiedział.

Rosengren zwrócił uwagę, że te części USA, które zamknęły się z powodu pandemii wcześniej i na dłużej obecnie są w lepszej sytuacji. Te natomiast stany, które zbyt wcześnie wycofały ograniczenia, doświadczyły tylko krótkotrwałej poprawy sytuacji gospodarczej, stłumionej następnie przez ponowne nasilenie pandemii.

Odnosząc się do kwestii wzrostu publicznego długu, Rosengren opowiedział się za zdecydowaną stymulacją fiskalną ale ostrzegł, że musi ona iść w parze z działaniami hamującymi pandemię.

- Jeśli naprawdę chcecie mieć pewność, że dług nie eksploduje, musicie mieć pewność, że macie pandemię pod kontrolą – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane