Rosja chce ponownie zaoferować usługę turystyki kosmicznej

opublikowano: 24-03-2015, 11:53

W 2018 r. Rosja chce wznowić turystykę kosmiczną, po tym jak w ostatnich latach skupiała się jedynie na wysyłaniu w przestrzeń profesjonalnych astronautów, informuje serwis AP, który powołuje się na wypowiedzi rosyjskich oficjeli.

Od 2001 r.  Rosja wysłała na Międzynarodową Stację Kosmiczna siedmiu gości, którzy wnieśli opłatę za taki rodzaj rozrywki, zanim program został ograniczony w 2009 r. 

Dwa lata później transport turystów kosmicznych stał się praktycznie niemożliwy, gdyż po zakończeniu przez Stany Zjednoczone swojego programu lotów kosmicznych przy udziale wahadłowców „Space Shuttle" zaczęły one wykorzystywać rosyjskie rakiety Sojuz w celu dotarcia na orbitę. 

Rosja czyni obecnie jednak wyjątek. Zgodziła się, by brytyjska sopranistka Sarah Brightman udała się w kosmos na Międzynarodową Stację Kosmiczną w ramach przewidzianego na 1 września lotu. 

Kontrolowana przez państwo spółka rakietowa RKK Energia poinformowała w ostatnim raporcie kwartalnym , że planuje nadrobić kilkuletnie zaległości w „podaży” i wznowić turystykę kosmiczną za 3 lata.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane