Rosja domaga się od Iranu moratorium na wzbogacanie uranu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-02-2006, 13:14

Rosja domaga się od władz Iranu wprowadzenia moratorium na wzbogacanie uranu na irańskim terytorium - powiedział w poniedziałek w Moskwie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Rosja domaga się od władz Iranu wprowadzenia moratorium na wzbogacanie uranu na irańskim terytorium - powiedział w poniedziałek w Moskwie rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

    "Rosyjska propozycja utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa wzbogacania uranu na terytorium Rosji jest częścią ogólnych starań, aby zlikwidować problem irańskiego programu nuklearnego" - poinformował Ławrow dziennikarzy.

    "Jesteśmy przekonani, że innym elementem tych starań powinno być moratorium na proces wzbogacania uranu w Iranie, dopóki eksperci Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) nie wyjaśnią wszystkich kwestii z nim związanych" - dodał szef rosyjskiej dyplomacji.                                                       

    Ławrow podkreślił, że rozmowy pomiędzy Rosją i Iranem nie zakończyły się i będą kontynuowane do  przyszłego poniedziałku, kiedy MAEA ma przedstawić raport na temat irańskiego programu atomowego. Następnym posunięciem, forsowanym zwłaszcza przez Stany Zjednoczone, może być przekazanie przez MAEA sprawy Iranu do Rady Bezpieczeństwa ONZ, która ma prawo zastosować sankcje wobec Teheranu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane