Rosja obniży stopy procentowe o 50 pb do 7,5 proc.

opublikowano: 12-09-2022, 15:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Rosyjski bank centralny prawdopodobnie obniży w piątek swoją główną stopę procentową o 50 punktów bazowych do 7,5 proc. Celem jest zachęcenie do akcji kredytowej, ponieważ inflacja nadal spada – donosi agencja Reuters.

Fot. Michael Parulava/Unsplash

Bank stopniowo cofał awaryjną podwyżkę stóp procentowych do 20 proc. pod koniec lutego, która nastąpiła po rosyjskim ataku na Ukrainę.

Od tego czasu bank centralny dokonał trzech obniżek o 300 punktów bazowych z rzędu, a następnie obniżył stopy o 150 pb do 9,5 proc. w czerwcu, zanim zaskoczył analityków kolejną obniżką o 150 pb do 8 proc. na swoim ostatnim posiedzeniu, 22 lipca. Bank przekazał ostatnio, że zbada potrzebę dalszych cięć.

Według danych z zeszłego tygodnia roczna inflacja w Rosji spadła w sierpniu jeszcze mocniej, do 14,3 proc., podczas gdy ceny konsumpcyjne poszły w dół dziewiąty tydzień z rzędu, częściowo dzięki sezonowemu spadkowi cen owoców i warzyw.

Inflacja jest nadal znacznie wyższa od celu banku centralnego na poziomie 4 proc., ale spadła z 20-letniego maksimum odnotowanego wkrótce po wysłaniu przez Moskwę swoich wojsk na Ukrainę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Oskar Nawalany, Reuters

Polecane