Rosja ostrzega przed osłabieniem ropy

opublikowano: 10-06-2019, 14:35

Arabia Saudyjska i Rosja, dwaj najwięksi producenci koalicji OPEC+, wyrazili obawy, że spadek popytu na ropę naftową może spowodować, że ceny mogą spaść poniżej 40 USD za baryłkę, informuje Bloomberg.

Ministrowie ds. energii obu krajów podkreślają wspólne stanowisko w sprawie rynku ropy naftowej, mówiąc, że w piątek zapadnie decyzja o współpracy, gdy wygaśnie umowa odnośnie ograniczenia produkcji, choć Rosja nie zobowiązała się jeszcze do przedłużenia porozumienia, ponieważ waży żądania swoich koncernów naftowych.

- Dziś istnieje duże ryzyko nadpodaży. Zgodziliśmy się, że musimy przeprowadzić głębszą analizę i zobaczyć, jak potoczą się wydarzenia w czerwcu, zanim podejmiemy decyzję o przyszłości cięć produkcji w ramach OPEC+ - powiedział rosyjski minister energii Aleksander Nowak. 

Nowak przyznał, że 40 USD za baryłkę lub mniej nie wchodzi w rachubę, jeśli Rosja, Arabia Saudyjska i ich partnerzy OPEC+ nie podejmą decyzji o zwiększeniu cięć. Minister finansów Rosji Anton Siluanow ostrzegł wcześniej, że taki scenariusz może spowodować spadek cen poniżej tego poziomu.

Podczas gdy Arabia Saudyjska od pewnego czasu chciała przedłużyć cięcia, Rosja była mniej zdecydowana, mówiąc, że jest lepiej przygotowana, by wytrzymać niższe ceny niż jej sojusznik z Zatoki Perskiej. Obydwaj ministrowie mają się spotkać z kolegami z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową i producentami sprzymierzonymi na rozmowach w Wiedniu w najbliższych tygodniach, aby zdecydować o przyszłości porozumienia.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu