Rosja pożyczyła Serbii 500 mln USD

PAP
opublikowano: 10-04-2013, 15:08

Pół miliarda dolarów kredytu udzieliła Rosja Serbii, co ma pomóc władzom w Belgradzie w uporaniu się z głębokim deficytem budżetu - podały w środę rosyjskie agencje. Stosowny dokument podpisali w Moskwie ministrowie finansów w obecności premierów obu państw.

Minister finansów Rosji Anton Siłuanow oświadczył, że kredytu udziela się na 10 lat, na 3,5 proc. w skali roku.

Pierwsza transza w wysokości 300 mln dolarów ma zostać przekazana w najbliższym czasie - powiedział minister, nie podając dokładnego terminu. Co do drugiej transzy - 200 mln dolarów - to warunkiem, jak powiedział Siłuanow, jest umowa stabilizacyjna z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).

Na spotkaniu z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem premier Serbii Ivica Daczić wyraził wdzięczność za szereg porozumień zawartych między oboma państwami, w tym za udzielenie Belgradowi kredytu. Serbski premier wskazał na szczególną przyjaźń łączącą oba kraje.

Rosja popiera stanowisko Serbii w sprawie Kosowa i uważa, że do rozwiązania tej kwestii Serbowie mają szczególne prawo. "Będziemy, oczywiście, wspierać naszych serbskich przyjaciół, zawsze będziemy popierać stanowisko, które zajmują władze Serbii" - oświadczył Miedwiediew.

Przed dwoma dniami Serbia odrzuciła plan unormowania stosunków z jej byłą prowincją Kosowem, zaproponowany przez UE. "Rząd Serbii nie może zaakceptować wytycznych przedstawionych jego negocjatorom w Brukseli" - powiedział premier Daczić.

Serbia domaga się dla swych rodaków na północy Kosowa szerokiej autonomii, czemu sprzeciwiają się władze w Prisztinie, żądając likwidacji "równoległych struktur" państwowych, utrzymywanych tam przez ludność serbską przy poparciu Belgradu. Władze niepodległego Kosowa żądają zintegrowania także jego północnej części w strukturach państwowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rosja pożyczyła Serbii 500 mln USD