Rosja: rekordowe wydobycie i eksport ropy w 2003 roku

opublikowano: 05-01-2004, 09:43

Wydobycie i eksport rosyjskiej ropy wzrosły w 2003 roku o ponad 10 proc. W grudniu osiągnęły rekordowo wysoki poziom kończąc piąty rok boomu w przemyśle naftowym Rosji.

Eksport ropy przez państwową sieć rurociągów Transneftu wzrósł w grudniu o 230 tys. baryłek dziennie do rekordowo wysokiego poziomu 3,74 mln baryłek. W całym 2003 roku średni eksport ropy rurociągami wyniósł 3,4 mln baryłek dziennie. To wynik o 12 proc. lepszy niż w roku poprzednim i historyczny rekord.

Umożliwiły to m.in. nowe urządzenia przesyłowe zainstalowane w bałtyckim porcie Primorsk.

Wydobycie ropy osiągnęło w grudniu największy poziom od upadku Związku Radzieckiego. Po listopadowym spadku do 8,79 mln baryłek dziennie, co wiązało się z perypetiami koncernu Jukos, w grudniu sięgnęło poziomu 8,82 mln baryłek dziennie. W całym 2003 roku średnie dzienne wydobycie ropy sięgnęło w Rosji 8,46 mln baryłek, co oznacza że wzrosło o 11 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim.

MD, Reuters

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu