Rosja rozczarowana wynikami eksportu pszenicy

opublikowano: 27-09-2016, 13:30

Eksport rosyjskiej pszenicy nie spełnia w bieżącym sezonie zbiorów pokładanych nadziei, gdyż spadające ceny zniechęcają część rolników do sprzedaży ziarna handlowcom, szczególnie, że Egipt wstrzymał swoje zakupy, donosi Bloomberg.

Zagraniczne dostawy pszenicy w ciągu trzech miesięcy od rozpoczęcia kampanii zbiorów w lipcu ukształtują się prawdopodobnie na poziomie 9 mln ton, co oznacza spadek o 8 proc. w porównaniu z dwoma sezonami wcześniej, wynika z prognozy SovEcon z Moskwy.

Pszenica
Bloomberg

Ceny eksportowe dla rosyjskiej pszenicy spadły w lipcu do najniższego poziomu od co najmniej sześciu lat. Następnie zaczęły odbijać, ale odreagowanie nie trwało długo, gdyż zaczęły ponownie zniżkować w reakcji na wprowadzenie pod koniec sierpnia przez Egipt zakazu kupna z uwagi na „zawyżone” ilości sporyszu w ziarnie. 

Sytuacja jest bardzo nieprzyjemna – powiedział Alexander Korbut, wiceprezes rosyjskiej Grain Unii, rolniczej grupy lobbingowej. Ponieważ ceny spadają, naturalna jest reakcja rolników, żeby powstrzymywać się od sprzedaży ziarna o dobrej jakości - dodaje Korbut.

Egipt wraca obecnie na rynek, planując zakup około 240 tys. ton rosyjskiej pszenicy w najbliższy czwartek, po tym jak ponownie zaczął respektować międzynarodowe standardy odnośnie zawartości sporyszu na poziomie 0,05 proc. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane