Rosja: Rozmowy na temat dostaw żywności z Polski

opublikowano: 12-03-2007, 12:09

Wyniki niedawnych inspekcji rosyjskich ekspertów weterynaryjnych i fitosanitarnych w Polsce są głównym tematem dwudniowych rozmów przedstawicieli rosyjskiej służby nadzoru weterynaryjnego i  fitosanitarnego Rossielchoznadzor i Komisji Europejskiej, które rozpoczęły się w  poniedziałek w Moskwie.

W negocjacjach uczestniczą też przedstawiciele służby weterynaryjnej Niemiec, które w tym półroczu sprawują przewodnictwo w Unii Europejskiej, oraz polskiego Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Według Rossielchoznadzoru, rozmowy rozpoczęły się od spotkania ekspertów. Negocjacje na szczeblu politycznym zaplanowano na wtorek.

Strony dyskutują też o wynikach monitoringu jakości mięsa dostarczonego przez Unię Europejską do Rosji w 2006 roku i planach takiego monitoringu na 2007 rok, jak również o planach inspekcji specjalistów Rossielchoznadzoru w krajach UE w 2007 roku, działalności grupy roboczej do walki z oszustwami oraz harmonizacji handlu produktami pochodzenia zwierzęcego między Rosją i Unią Europejską.

Ze strony unijnej w rozmowach bierze udział dyrektor ds. bezpieczeństwa żywności w Dyrekcji Generalnej ds. zdrowia i ochrony konsumentów Paola Testori Coggi, a rosyjskiej - szef Rossielchoznadzoru Siergiej Dankwert.

Rosja wprowadziła zakaz importu żywności z Polski w listopadzie 2005 roku, zarzucając stronie polskiej fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i fitosanitarnych. Warszawa usunęła uchybienia w tej dziedzinie, jednak Moskwa nie zniosła embarga.

W odpowiedzi Polska w listopadzie 2006 roku zablokowała rozpoczęcie negocjacji między Unią Europejską a Rosją w sprawie nowej umowy o partnerstwie i współpracy. W konsekwencji prowadzenie rozmów z Moskwą w sprawie zniesienia rosyjskiego embarga wzięła na siebie Komisja Europejska.

Inspektorzy weterynaryjni z Rosji, którym towarzyszyli eksperci z UE, przebywali w Polsce w pierwszej połowie lutego. Natomiast w drugiej połowie lutego w Polsce gościli rosyjscy i unijni specjaliści fitosanitarni.

Rezultaty inspekcji polskiego systemu kontroli weterynaryjnej i fitosanitarnej nie są jeszcze znane. Z przecieków w mediach wynika, że rosyjscy inspektorzy nie mają zastrzeżeń do polskich producentów żywności. Mają natomiast uwagi do nadzoru nad eksportem produktów z Unii Europejskiej.

Z kolei Philip Tod, rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia Markosa Kyprianu, oświadczył, że eksperci Komisji Europejskiej, którzy towarzyszyli rosyjskim inspektorom w ich misji w Polsce, nie stwierdzili niczego, co by uzasadniało utrzymywanie rosyjskiego embarga na import polskiej żywności.

"Podtrzymujemy nasze stanowisko, że Polska przestrzega europejskich norm weterynaryjnych oraz memorandum UE-Rosja (o świadectwach weterynaryjnych i fitosanitarnych w eksporcie do Rosji)" - podkreślił Tod.

Na początku marca Rosja zagroziła wstrzymaniem importu mięsa i produktów mięsnych z całej Unii Europejskiej, jeśli kraje "27" do końca miesiąca nie dostarczą stronie rosyjskiej dokumentów dotyczących mechanizmów kontroli jakości produktów pochodzenia zwierzęcego w każdym z państw Unii.

Rossielchoznadzor podał wówczas konkretne przykłady dostaw złej jakości mięsa i ryb z Unii Europejskiej do Rosji w ubiegłym roku. Jeden z nich dotyczył przepakowywania na Węgrzech przeterminowanego mięsa, które następnie przez terytorium Polski i Ukrainy było kierowane na sprzedaż do Rosji.

DI, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja: Rozmowy na temat dostaw żywności z Polski