Rosja stworzy fundusz antykryzysowy

opublikowano: 15-09-2014, 14:36

Rosja stworzy specjalny fundusz antykryzysowy, który będzie miał na celu finansowe wsparcie przedsiębiorstw dotkniętych zachodnimi sankcjami, informuje Reuters.

Jego uruchomienie przewidziane jest na 2015 r. Ma on mieć wartość wielu miliardów dolarów. Środki mają pochodzić z pieniędzy przeznaczonych na państwowy fundusz emerytalny oraz pozostałych z tegorocznego budżetu – wyjaśnia Anton Siłuanow, minister finansów Federacji Rosyjskiej.

Kilka rund zachodnich sankcji wobec Moskwy w związku z aneksją Krymu i zaangażowaniem militarnym na Ukrainie ograniczyło rosyjskim firmom dostęp do kapitału zagranicznego, w szczególności kluczowym bankom i spółkom energetycznym.

Niektóre spółki już zwróciły się do rządu o pomoc, w tym największy krajowy producent ropy, koncern Rosneft. Szacuje on, że może potrzebować wsparcia rzędu 1,5 bln rubli (niemal 40 mld USD).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane