Rosja wabi Boryszew

opublikowano: 30-05-2019, 18:00

Jeszcze w tym roku najważniejsza spółka Romana Karkosika może się zdecydować na postawienie kolejnej fabryki za naszą wschodnią granicą.

Współpraca z azjatyckim producentem samochodów, który jest bardzo zainteresowany rozwojem na rynku rosyjskim może stać się dla Boryszewa przyczynkiem do inwestycji.

- Jeśli będziemy mieli od niego zamówienia na produkcję części, być może zdecydujemy się zbudować w Rosji kolejny zakład – mówi Piotr Lisiecki, prezes Boryszewa.

Nie chce jednak ujawnić nazwy, ani nawet kraju pochodzenia motoryzacyjnego koncernu, który chce współpracować z Boryszewam w Rosji. Nic nie mówi też o ewentualnych kosztach projektu.

- To mogłaby być nasza inwestycja, a może być też joint venture z azjatyckim partnerem. Choćby z tego powodu nie można na razie określić jej skali – uzasadnia prezes.

Według niego firma powinna się zdecydować na tę inwestycję. Uzasadnieniem ma być dynamiczny rozwój rynku w Rosji oraz bardzo dobra sytuacja pierwszej fabryki Boryszewa w tym kraju. Chodzi o uruchomioną w 2013 r. przy współpracy z Grupą VW fabrykę w mieście Dzierżyńsk niedaleko Niżnego Nowgorodu nad Wołgą. Jak podkreśla Piotr Lisiecki to obecnie najbardziej efektywna motoryzacyjna fabryka grupy.

Nowy zakład powstałby jednak w zupełnie innej lokalizacji.
- Skłaniamy się ku Petersburgowi – deklaruje prezes

Decyzja w tej sprawie ma zapaść jeszcze w tym roku.

W kraju Boryszew boryka się z dwoma zasadniczymi kłopotami: presją płacową załóg oraz kosztami energii elektrycznej. Najbardziej energochłonny segmentem w grupie są spółki metalowe i to ich koszty związane z zakupem prądu mocno rosną. W minionym kwartale wydano na ten cel ok. 6 mln zł więcej niż rok wcześnej. Ponieważ w kolejnych dwóch kwartałach ten segment będzie pracował intensywniej, dodatkowe koszty zakupu prądu będą rosły. W efekcie prezes Boryszewa spodziewa się, że - jeśli nie zostaną wprowadzone żadne nowe regulacje, które objęłyby takie firmy, jak Boryszew - w skali roku grupa będzie musiała dodatkowo wydać na energię elektryczną ponad 24 mln zł.

Zdaniem Mikołaja Budzanowskiego, wiceprezesa Boryszewa, sygnalizowane przez resort rozwiązanie, w którym rekompensaty przysługiwałyby tylko małym i średnim firmom, a ominęły duże podmioty, jest sprzeczne z unijnymi przepisami.

- Wykluczamy taki system, który by nas nie dotyczył – deklaruje menedżer.
Dodaje, że Boryszew będzie się domagał, by rekompensaty objęły i tę spółkę.
Firma Romana Karkosika prowadzi też rozmowy o sprzedaży „znaczących aktywów z segmentu aluminium”. Są one, jak mówi prezes, na „bardzo wstępnym etapie”.

- Odbyliśmy dopiero jedno bardzo luźne spotkanie. Zainteresowanych jest kilka podmiotów, głównie branżowe, ale będziemy dążyć do tego, by ostatecznie negocjować z dwoma lub trzema – mówi Piotr Lisiecki.

Spółka będzie mogła powiedzieć coś więcej na ten temat najwcześniej na przełomie lipca i sierpnia. Na razie prezes nie chce ujawnić, o jakie konkretne aktywa chodzi.


e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BAM

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy