Rosja wstrzymuje sprzedaż obligacji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 11-04-2022, 07:22

Z uwagi na zaporowe koszty kredytu Rosja wstrzymuje sprzedaż długu na pozostałą część bieżącego roku, donosi Bloomberg powołując się na Antona Siłuanowa, ministra finansów.

Anton Siłuanow
Anton Siłuanow
fot. Andrey Rudakov/Bloomberg

Nie planujemy w tym roku wychodzić na rynek lokalny ani na rynki zagraniczne. To nie ma sensu, gdyż koszt takiej pożyczki byłby kosmiczny - stwierdził Siłuanow w wywiadzie dla gazety Izwiestia.

Rosja sprzedała w tym roku 128 mld rubli (1,5 mld USD) w lokalnych obligacjach rządowych, znanych jako OFZ. Plany resortu finansów zakładały tymczasem sprzedaż obligacji o wartości 700 mld rubli w pierwszym kwartale.

Jak podkreśla Bloomberg, w skutek nałożonych na Rosję przez kraje Zachodu sankcji, koszt ubezpieczenia rosyjskiego długu publicznego wzrósł w zeszłym tygodniu, sygnalizując rekordowe – 99. proc., ryzyko niewypłacalności w ciągu roku po tym, jak ministerstwo finansów spłaciło rublami część swoich obligacji dolarowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane