Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w Iranie

PAP
opublikowano: 11-11-2014, 14:42

Rosja zbuduje dwa reaktory atomowe w irańskiej elektrowni atomowej w Buszerze - porozumienie w tej sprawie podpisali we wtorek w Moskwie szef rosyjskiego Rosatomu Siergiej Kirijenko i jego odpowiednik z Organizacji Energii Atomowej Iranu Ali Akbar Salehi.

Porozumienie przewiduje możliwość zbudowania dwóch kolejnych reaktorów.

Jak podkreśliła rosyjska państwowa agencja atomowa Rosatom w wydanym komunikacie, projekt, który obejmuje zapewnienie obsługi i paliwa jądrowego, będzie pod kontrolą Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).

Co więcej, reaktor jądrowy w Buszerze, pierwszy w historii Iranu zbudowany przez konsorcjum rosyjskie Atomstroiexport, będzie w ścisłej zgodzie z zasadami nierozprzestrzeniania broni jądrowej - zaznacza komunikat Rosatomu.

Ponadto, oba kraje podpisały kilka porozumień w celu rozszerzenia współpracy jądrowej do celów pokojowych, jak protokół, który otwiera możliwość zbudowania w sumie ośmiu reaktorów jądrowych na terytorium Iranu - wynika z doniesień lokalnych mediów.

Cztery z tych reaktorów zostaną zbudowane nie w Buszerze, tylko w innych rejonach Republiki Islamskiej, jak przewiduje porozumienie międzyrządowe z sierpnia 1992 roku.

Zgodnie z protokołem, paliwo jądrowe będzie dostarczane przez stronę rosyjską podczas całego cyklu pracy reaktorów i ostatecznie musi być zwrócone Rosji do przetwarzania i przechowywania.

Rosatom ogłosił również, że Moskwa i Teheran "badają opłacalnością ekonomiczną i możliwość wytwarzania w Iranie elementów paliwa jądrowego, które mogłyby być użyte w tych reaktorach".

Zawarte porozumienie wyprzedza ostateczny termin do 24 listopada na zawarcie porozumienia przez Iran ze światowymi mocarstwami, które ma ograniczyć irański program atomowy. Zachód utrzymuje, że program ten nastawiony jest na produkcję broni jądrowej, Teheran zaś twierdzi, że ma on wyłącznie cywilne przeznaczenie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane