Rosja zniosła zerowe cło na gaz dla Ukrainy

PAP
03-04-2014, 13:31

Rząd Rosji anulował zerowe cło wywozowe na gaz dla Ukrainy, ustalone w 2010 roku, poinformował w czwartek premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew na spotkaniu z szefem koncernu Gazprom Aleksiejem Millerem.

Cena gazu dla Ukrainy od kwietnia 2014 roku wyniesie 485 dolarów za 1000 metrów sześciennych, poinformował w czwartek prezes Gazpromu Aleksiej Miller podczas spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem.

Wcześniej Miedwiediew oświadczył, że uchyla rozporządzenie rządu Federacji Rosyjskiej z kwietnia 2010 roku, na mocy którego o 100 dolarów obniżone zostało cło eksportowe na gaz ziemny przy dostawach na Ukrainę.

Dmitrij Miedwiediew, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Dmitrij Miedwiediew, fot. Bloomberg

Premier Dmitrij Miedwiediew w czwartek dał do zrozumienia, że Moskwa może zerwać współpracę z Ukrainą w sferze gazowej, jeśli ta nie ureguluje długu za odebrany gaz i nie będzie w terminie płacić za bieżące dostawy.

"Niech nasi ukraińscy przyjaciele poszukają niezbędnych finansów, aby spłacić zadłużenie i regulować bieżące płatności, gdyż w inny sposób współpraca w tej sferze - tak jak i w innych sferach - prowadzona być nie może" - oświadczył premier na spotkaniu z prezesem rosyjskiego Gazpromu Aleksiejem Millerem.

We wtorek Miller ogłosił, że od drugiego kwartału 2014 roku cena gazu dla Ukrainy została podwyższona z 268,5 dolara do 385,5 USD za 1000 metrów sześciennych. Szef Gazpromu wyjaśnił, że jest to konsekwencją niewywiązania się przez stronę ukraińską z obietnicy uregulowania długu za surowiec odebrany w 2013 roku, nieopłacania w 100 procentach bieżących dostaw i kumulacji zadłużenia za otrzymany gaz.

Wcześniej w czwartek prezes Gazpromu Aleksiej Miller wyraził "poważne zaniepokojenie" z powodu zmniejszenia zapasów surowca w podziemnych magazynach gazu na Ukrainie, niezbędnego do zapewnienia niezakłóconego tranzytu rosyjskiego paliwa do UE.

Miller powiedział o tym, podejmując w Moskwie nowego prezesa ukraińskiego Naftohazu Andrija Kobolewa.

Według służby prasowej Gazpromu "kluczowym tematem spotkania była konieczność podjęcia natychmiastowych kroków zmierzających do uregulowania przez Naftohaz zadłużenia za dostawy rosyjskiego gazu". Z uwzględnieniem surowca odebranego w marcu dług Naftohazu wobec Gazpromu wynosi ponad 2,2 mld dolarów - poinformował Gazprom.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Rosja zniosła zerowe cło na gaz dla Ukrainy