Rosjanie coraz bliżej walcowni

Maria Trepińska
opublikowano: 23-06-2005, 00:00

Sinara Trading dostała 60 dni wyłączności na negocjacje w sprawie przejęcia WRJ. Pokonała niemiecki Rohrwerk Maxhuette.

Wczoraj komisja składająca się z przedstawicieli Towarzystwa Finansowego Silesia (TFS), banków i resortu skarbu zdecydowała o wyborze jednego z dwóch chętnych do przejęcia Walcowni Rur Jedność (WRJ), kontrowersyjnej inwestycji realizowanej prawie ćwierć wieku, głównie za państwowe pieniądze. Budowa pochłonęła 600 mln zł, a na jej dokończenie potrzeba jeszcze około 200 mln zł.

— Sinara Trading (ST) uzyskała na 60 dni wyłączność w negocjacjach dotyczących nabycia WRJ — mówi Hanna Węglewska, pełnomocnik TFS ds. mediów.

Rura z rurą

ST, jedyny międzynarodowy dystrybutor wyrobów rosyjskiego koncernu Trubnaja Metallurgiczeskaja Kompanija (TMK), drugiego na świecie producenta rur, jest zdecydowany przejąć WRJ. Niedawno Wasilō Makarow, prezes ST, mówił na łamach „PB”, że złożyli atrakcyjną ofertę i liczą na sfinalizowanie transakcji do końca tego roku. Do inwestycji w zakład zachęca Rosjan dobra koniunktura na rury. Surowiec do ich produkcji zamierzają importować z rumuńskich zakładów należących do holdingu TMK.

ST w maju przeprowadził due diligence WRJ. Prezes Makarow oglądał zakład w Siemianowicach Śląskich, po którym od ponad dwóch lat hula wiatr, i stwierdził, że na ukończenie budowy walcowni trzeba dużych nakładów inwestycyjnych.

Upadłość i udziały

Inwestorowi zostanie zaoferowany zakup udziałów WRJ.

— Wcześniej przewidujemy przeprowadzenie upadłości WRJ z możliwością zawarcia układu — informuje Konrad Miterski, dyrektor w ING BSK.

Dopiero po konwersji długów, które wynoszą ponad 560 mln zł, na udziały, nastąpi ich sprzedaż. Głównymi wierzycielami są banki, TFS oraz skarb państwa, który udzielał poręczeń kredytowych WRJ.

O przejęcie WRJ starał się też Rohrwerk Maxhuette, niemiecki producent rur, który wcześniej przejął poprzez swoją spółkę zależną 20 proc. udziałów w Walcowni Rur Andrzej, do której należy huta Andrzej.

WRJ ma produkować około 140-160 tys. rur rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu