Rosjanin łączy Polaków z zagranicą

Roman Abramowicz wszedł do Truphone, operatora oferującego tanie rozmowy międzynarodowe. Firma zainwestuje ponad 300 mln zł — część w Polsce

Czy to spektakularne przejęcie Polkomtela przez Zygmunta Solorza-Żaka zwróciło uwagę światowych miliarderów, czy też rekiny miały inny powód, by zainteresować się polską telekomunikacją, trudno powiedzieć. Grunt, że ciągną nad Wisłę. Richard Branson, brytyjski miliarder, wspomógł w ubiegłym roku wejście Virgin Mobile do Polski.

Najbardziej znaną inwestycją Romana Abramowicza, rosyjskiego oligarchy, jest klub piłkarski Chelsea Londyn. Być może wkrótce będzie się kojarzył Polakom z tanimi rozmowami. [FOT. BLOOMBERG]
Najbardziej znaną inwestycją Romana Abramowicza, rosyjskiego oligarchy, jest klub piłkarski Chelsea Londyn. Być może wkrótce będzie się kojarzył Polakom z tanimi rozmowami. [FOT. BLOOMBERG]
None
None

Teraz na nasz kraj łakomie spogląda Roman Abramowicz, rosyjski oligarcha, mieszkający na stałe w Londynie. Potentat ze Wschodu objął 23,3 proc. akcji Truphone, operatora wywodzącego się z telefonii internetowej, oferującego tanie połączenia międzynarodowe.

Za udziały zapłacił 70 mln GBP (336 mln zł), co pozwala wycenić całą spółkę na 300 mln GBP (1,4 mld zł). Za te pieniądze telekom, wywodzący się z Wielkiej Brytanii, chce podwoić skalę działalności — w ciągu roku zamierza otworzyć biura w kolejnych pięciu krajach, a w ciągu półtora roku — zwiększyć zatrudnienie o 500 osób.

Zapowiada, że pojawi się także w Polsce (formalnie jest zarejestrowany w Sopocie od 2007 r., ale spółka jest martwa), choć na pierwszy rzut oka rynek nie wygląda zachęcająco.

Trudno tu zaistnieć nowym graczom, bo ceny należą do najniższych w Europie.

— Polska jest elementem budowania naszej strategii regionalnej. Mamy siedzibę w Londynie, biura w USA czy Australii. Truphone chce też rozwinąć się m.in. w Holandii i Niemczech. Kraje będące przedmiotem naszej ekspansji charakteryzują się wysokimi wolumenami wymiany gospodarczej — wyjaśnia Mark Pinnes z biura prasowego Truphone.

Ciężki kawałek rynku

Brytyjski operator rozpoczął działalność w telefonii internetowej. Teraz oferuje usługi posiadaczom kart SIM. Korzystając z aplikacji Truphone, klienci mogą rozmawiać przez telefon, korzystać z transmisji danych i wysyłać esemesy po lokalnych stawkach, płacąc dodatkowo standardowy abonament u operatora komórkowego.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Mamy klientów wśród firm z FTSE100 i listy Fortune 500 w sektorach bankowym, technologicznym i energetycznym, ale nie możemy ujawnić szczegółów — mówi Mark Pinnes. W Polsce telekom chce działać jako MVNO, czyli operator wirtualny. Prawdopodobnie, podobnie jak Virgin Mobile, wykorzysta infrastrukturę operatora sieci Play.

— Oferta Truphone jest na tyle interesująca, że jesteśmy otwarci na rozmowy — mówi Marcin Gruszka z P4, operatora Playa. MVNO dotychczas nie rozwinęli skrzydeł w Polsce. Ich udziały w rynku nigdy nie przekroczyły granicy błędu statystycznego. Mają małe pole do konkurencji cenowej, a budżety marketingowe - nieporównywalnie mniejsze niż duże telekomy.

— Rynek rozmów międzynarodowych to kilka procent przychodów operatorów. Mamy już kilka podmiotów oferujących tego typu usługi, koncentrujących się na wybranych narodowościach. Ponadto w Polsce ceny rozmów są niskie i nowy operator może tylko nieznacznie je obniżyć, w przeciwieństwie np. do Wielkiej Brytanii, gdzie na starcie można zaoferować obniżkę o 30 proc. w porównaniu z głównymi graczami — mówi Grzegorz Bernatek, szef działu analiz Audytela.

Jak Polak z Rosjaninem

Brytyjski „Guardian” pisze, że rosyjscy oligarchowie coraz chętniej inwestują w telekomy. Podają przykłady takich firm, jak VimpelCom, Turkcell czy Megafon. Problem w tym, że rosyjskie inwestycje w Polsce nadal mają do pokonania nie tylko barierę ekonomiczną, ale też emocjonalną.

Bezskutecznie na polski rynek próbuje wejść Sbierbank, który dostał czarną polewkę od polityków przy próbie kupna Alior Banku. Możliwość wejścia Rosjan w sektor chemiczny skłoniła ministra skarbu do szybkiej konsolidacji Azotów Tarnów i ZA Puławy. To tylko dwa ostatnie przykłady.

— Truphone to międzynarodowa firma o brytyjskich korzeniach. Fakt, że w jej władzach i wśród właścicieli są osoby różnych narodowości, nie ma wpływu na jej działalność — mówi Mark Pinnes.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane