Rosji nie podoba się rezolucja ONZ

Lesław Kretowicz
opublikowano: 02-01-2003, 00:00

Rosja skrytykowała uchwaloną w poniedziałek przez Radę Bezpieczeństwa ONZ rezolucję rozszerzającą sankcje wobec Iraku. Według Jurija Fiedotowa, wiceministra spraw zagranicznych Rosji, rezolucja nr 1454 jest zbyt restrykcyjna.

— Niektóre nowe obostrzenia dotykają nie tylko dóbr podwójnego użycia, czyli wojskowego i cywilnego, ale także dóbr do wykorzystania czysto humanitarnego, jak na przykład lekarstw — podkreślił rosyjski wiceminister.

Wśród nowych towarów objętych embargiem znalazły się wyroby przemysłu chemicznego i elektronicznego, a także lekarstwa, łodzie i samochody.

Sankcje nałożone na Irak po inwazji na Kuwejt w 1990 r. przewidują przede wszystkim zakaz importu broni. Irak w zasadzie może sprowadzać towary cywilne, ale co kwartał ONZ aktualizuje listę produktów zakazanych i może umieszczać na niej nowe artykuły. Sprowadzenie partii towarów wymienionych na liście jest możliwe, ale wymaga każdorazowej zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Lesław Kretowicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy