Czytasz dzięki

Rosną kolejki po biura

opublikowano: 02-12-2019, 22:00

Brakuje atrakcyjnych biur do wynajęcia. W efekcie najemcy podpisują umowy na powierzchnie jeszcze w budowie.

W ciągu trzech pierwszych kwartałów w największych polskich miastach wynajęto ponad 1,2 mln m kw. biur, a więc kilkanaście procent więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Większy wzrost zanotowano w miastach regionalnych. Firma Walter Hertz podliczyła, że najem powierzchni biurowej w Warszawie zwiększył się „zaledwie” o 10 proc., a poza stolicą prawie o 1/4. Z braku odpowiednich biur do wynajęciafirmy podpisują umowy na powierzchnie, które są w budowie.

W Warszawie połowa powierzchni w realizowanych obecnie biurowcach ma już
podpisane umowy pre-let lub rezerwacje.
Zobacz więcej

ZAREZERWOWANE:

W Warszawie połowa powierzchni w realizowanych obecnie biurowcach ma już podpisane umowy pre-let lub rezerwacje. Fot. ARC

— W tym roku obserwowaliśmy wzrost udziału umów pre-let w strukturze najmu w Warszawie, co jest spowodowane niedoborem gotowej powierzchni w atrakcyjnych lokalizacjach biznesowych. Kontrakty dotyczące powierzchni w budowie obejmowały prawie 30 proc. powierzchni najmu — informuje Bartłomiej Zagrodnik, partner zarządzający w firmie Walter Herz.

Jako przykład takich umów Walter Hertz podaje mBank, który podpisał umowę przednajmu 45,6 tys. m kw. w Mennica Legacy Tower w stolicy. Do największych transakcji zawartych w tym roku w Krakowie natomiast należały umowy przednajmu UBS na 19,3 tys. m kw. powierzchni w kompleksie Fabryczna Office Park czy 16 tys. m kw. powierzchni biurowej w Tischnera Office firmy Sabre.

— W regionach udział takich kontraktów wzrósł o jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najemcy decydują się na obiekty w budowie, ponieważ zapewniają one największy wybór powierzchni. Na rynkach regionalnych w budowie jest prawie 900 tys. m kw. biur. Najwięcej powstaje w Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu — mówi Mateusz Strzelecki, partner i szef rynkówregionalnych w firmie Walter Herz.

Najwięcej powierzchni w regionach powstaje obecnie na rynku trójmiejskim, gdzie w budowie jest ponad 200 tys. m kw. biur, nieco więcej niż w Krakowie oraz we Wrocławiu, w którym realizowane jest około 170 tys. m kw. powierzchni. Zasoby polskiego rynku biurowego wynoszą obecnie 11 mln m kw., z czego 5,6 mln m kw. przypada na Warszawę. Obecnie w stolicy w budowie jest prawie 800 tys. m kw. W pierwszych trzech kwartałach oddano do użytku w Warszawie 145 tys. m kw., a w mniastach regionalnych 315 m kw.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane