Rosną kolejki po biura

opublikowano: 02-12-2019, 22:00

Brakuje atrakcyjnych biur do wynajęcia. W efekcie najemcy podpisują umowy na powierzchnie jeszcze w budowie.

W ciągu trzech pierwszych kwartałów w największych polskich miastach wynajęto ponad 1,2 mln m kw. biur, a więc kilkanaście procent więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Większy wzrost zanotowano w miastach regionalnych. Firma Walter Hertz podliczyła, że najem powierzchni biurowej w Warszawie zwiększył się „zaledwie” o 10 proc., a poza stolicą prawie o 1/4. Z braku odpowiednich biur do wynajęciafirmy podpisują umowy na powierzchnie, które są w budowie.

ZAREZERWOWANE:
ZAREZERWOWANE:
W Warszawie połowa powierzchni w realizowanych obecnie biurowcach ma już podpisane umowy pre-let lub rezerwacje.
Fot. ARC

— W tym roku obserwowaliśmy wzrost udziału umów pre-let w strukturze najmu w Warszawie, co jest spowodowane niedoborem gotowej powierzchni w atrakcyjnych lokalizacjach biznesowych. Kontrakty dotyczące powierzchni w budowie obejmowały prawie 30 proc. powierzchni najmu — informuje Bartłomiej Zagrodnik, partner zarządzający w firmie Walter Herz.

Jako przykład takich umów Walter Hertz podaje mBank, który podpisał umowę przednajmu 45,6 tys. m kw. w Mennica Legacy Tower w stolicy. Do największych transakcji zawartych w tym roku w Krakowie natomiast należały umowy przednajmu UBS na 19,3 tys. m kw. powierzchni w kompleksie Fabryczna Office Park czy 16 tys. m kw. powierzchni biurowej w Tischnera Office firmy Sabre.

— W regionach udział takich kontraktów wzrósł o jedną trzecią w porównaniu z rokiem ubiegłym. Najemcy decydują się na obiekty w budowie, ponieważ zapewniają one największy wybór powierzchni. Na rynkach regionalnych w budowie jest prawie 900 tys. m kw. biur. Najwięcej powstaje w Trójmieście, Krakowie i Wrocławiu — mówi Mateusz Strzelecki, partner i szef rynkówregionalnych w firmie Walter Herz.

Najwięcej powierzchni w regionach powstaje obecnie na rynku trójmiejskim, gdzie w budowie jest ponad 200 tys. m kw. biur, nieco więcej niż w Krakowie oraz we Wrocławiu, w którym realizowane jest około 170 tys. m kw. powierzchni. Zasoby polskiego rynku biurowego wynoszą obecnie 11 mln m kw., z czego 5,6 mln m kw. przypada na Warszawę. Obecnie w stolicy w budowie jest prawie 800 tys. m kw. W pierwszych trzech kwartałach oddano do użytku w Warszawie 145 tys. m kw., a w mniastach regionalnych 315 m kw.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane