Rosną straty Kompanii Węglowej

Maria Trepińska
opublikowano: 16-07-2003, 00:00

Na koniec maja strata netto Kompanii Węglowej wyniosła 575 mln zł. To więcej niż założono w rządowym programie naprawy branży na cały 2003 r. Koncern czeka na dokapitalizowanie, ale najpierw ma pokazać listę kopalni do likwidacji.

Pogarszają się wyniki finansowe Kompanii Węglowej (KW), koncernu powstałego na początku lutego po przejęciu 23 kopalni od pięciu spółek węglowych. Na koniec maja jego strata netto wyniosła 575 mln zł. Po pierwszych trzech miesiącach funkcjonowania (od lutego do kwietnia 2003 r.) sięgała ona 389,7 mln zł. W rządowym programie restrukturyzacji górnictwa z 28 stycznia 2003 r. założono, że na koniec tego roku będzie wynosić 571,8 mln zł. Prognozy rozminęły się z rzeczywistością. Dlaczego? Przyczyn jest wiele, m.in. spadek popytu i cen węgla oraz odkładanie decyzji w sprawie likwidacji kopalni.

Maksymilian Klank, prezes KW, na razie nie chce ujawnić, kiedy i które kopalnie zostaną postawione w stan likwidacji. Jedno jest pewne — takie rozstrzygnięcia wkrótce zapadną.

— Resort skarbu przygotowany jest do dokapitalizowania KW aktywami płynnymi za około 400 mln zł do końca lipca. Ale postawiliśmy warunek, aby zarząd wskazał pięć kopalni przeznaczonych do likwidacji. Chodzi o to, aby wsparcie finansowe przyniosło określone efekty — mówi Andrzej Szarawarski, wiceminister skarbu odpowiedzialny za górnictwo.

Na tle KW dobrze wypadają dwie spółki węglowe: Katowicki Holding Węglowy (KHW), który wypracował 28 mln zł zysku w ciągu pięciu miesięcy, i Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) — z wynikiem netto 4,5 mln zł.

— Ograniczyliśmy sprzedaż węgla na eksport ze względu na niskie ceny — mówi Leszek Jarno, prezes JSW.

Według Stanisława Gajosa, pełniącego obowiązki prezesa KHW, spółka wypracuje w ponad 60 mln zł zysku w 2003 r.

Pięć spółek węglowych: Gliwicka, Rybnicka, Rudzka, Bytomska, Nadwiślańska, które przekazały KW swoje kopalnie, nadal funkcjonują i zajmują się głównie sprzedają majątku. Ich straty sięgają 1,5 mld zł, a zobowiązania 14,6 mld zł.

W grudniu po fali górniczych protestów resort gospodarki powołał zespół ekspertów, który miał określić zapotrzebowanie na węgiel do roku 2020 r. i wskazać nierentowne zakłady. Dopiero w maju został przedstawiony raport. W efekcie w lutym Kompania Węglowa przejęła też kilka kiepskich KWK, które od razu powinny trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalni w celu likwidacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rosną straty Kompanii Węglowej