Rosneft może kupić złoża w Arktyce od byłego szefa

opublikowano: 02-12-2020, 12:19

Państwowy rosyjski koncern naftowy Rosneft może odkupić duże złoża ropy w Arktyce od Eduarda Chudajnatowa, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła.

Rosneft miałby przejąć złoże w ramach projektu Vostok Oil Arctic. Rocznie ma on zapewniać 100 mln ton ropy, czyli 2 mln baryłek dziennie. Aby zrealizować ten cel państwowy koncern chce przejąć za aktywa i gotówkę złoże Pajakskoje, które należy do Neftegazholdingu kontrolowanego przez Chudajnatowa. To były prezes Rosneftu w latach 2010-2012 i osoba wiązana z Kremlem. Rosyjskie niezależne media informowały, że w 2000 roku prowadził kampanię prezydencką Władimira Putina.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Rosyjski dziennik Kommiersant, który jako pierwszy informował o transakcji twierdzi, że przejmowane przez Rosneft złoże Pajakskoje jest wyceniane na ok. 5 mld USD. Jego zasoby szacowane są na ok. 1 mld ton ropy, czyli 7,3 mld baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane