Rośnie deficyt budżetowy Słowacji

WST, Bloomberg
opublikowano: 01-07-2010, 10:40

W pierwszym półroczu 2010 r. deficyt budżetowy Słowacji zwiększył się ponad dwukrotnie względem analogicznego okresu minionego roku.

W ujęciu kwotowym wzrósł do 2,44 mld EUR z 1,1 mld EUR na koniec czerwca 2009 r. Spowodowane to zostało m.in. gwałtownym wzrostem wydatków socjalnych związanym z likwidacją wielu miejsc pracy oraz spadkiem przychodów z podatków, poinformowało Ministerstwo Finansów. Łączne przychody zamknęły się kwotą 4,88 mld EUR wobec 7,32 mld wydanych z kasy państwa.

W odniesieniu do całorocznego planu, zakładającego deficyt na poziomie 3,75 mld EUR, po pierwszych sześciu miesiącach tego roku został on już zrealizowany w 65 proc.

W maju tamtejszy resort finansów ostrzegł, że deficyt sektora publicznego, obejmujący m.in. system emerytalny, osiągnąć może nawet poziom 7 proc. PKB wobec 5,5 proc. wcześniejszej prognozy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rośnie deficyt budżetowy Słowacji