Rośnie grono niewypłacalnych firm

opublikowano: 26-01-2021, 15:23
Obserwuj w MójPB:

Liczba przedsiębiorców, którzy mają problemy z wypłacalnością, w usługach i transporcie wzrosła aż o 70 proc.

W minionym roku prawie 13 tys. przedsiębiorców miało problemy z wypłacalnością – informuje Euler Hermes na podstawie danych zamieszczonych w Monitorach Sądowych i Gospodarczych. To aż o 32 proc. więcej niż przed rokiem. Ubezpieczyciel szacuje, że w tym roku wzrost będzie na poziomie 17 proc.

Zdaniem Tomasza Starusa, członka zarządu Euler Hermes, odpowiedzialnego za ocenę ryzyka, obecna sytuacja to efekt pandemii oraz związanych z nią ograniczeń i utrudnień. W usługach i transporcie wzrost liczby niewypłacalnych firm sięgnął aż 70 proc. Przy tym oficjalne dane to tylko wierzchołek góry lodowej.

– Prawdopodobnie większość firm mniejszych, rodzinnych znika bez żadnego sygnału o problemach, często nie wyrejestrowując działalności albo robiąc to z dużym opóźnieniem, w związku z paraliżem urzędów – mówi Tomasz Starus.

Dodaje, że problem dotyczy nie tylko branż najdotkliwiej dotkniętych lockdownem, ale jest widoczny w wielu innych sektorach, m.in. w motoryzacji. Żadna branża nie może czuć się bezpiecznie. Dobrym przykładem jest sektor spożywczy, w którym 109 producentów i przetwórców ma problemy z wypłacalnością. To jedna trzecia wszystkich firm produkcyjnych, które mają kłopoty.

– Rządowa kroplówka pozwoliła przetrwać pierwszy szok, ale nie wyposaży firm w kapitał na ponowny rozruch, który będą musiały zdobyć same. To będzie dla nich trudny rok, w którym muszą zdać egzamin z zarządzania oraz przedsiębiorczości bez możliwości poprawek czy drugiego podejścia. Przy tym strat w obecnej sytuacji nie da się odrobić, ratując się eksportem, bo na rynkach zagranicznych sytuacja nie jest lepsza – mówi Tomasz Starus.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane