Rośnie kurs Firmy Portretowej

opublikowano: 21-02-2016, 22:00

Pastelowe prace Witkacego podrożały w ubiegłym roku 87 proc., a wyniki ostatnich aukcji świadczą, że to nie koniec wzrostu.

Przewidywanie kolekcjonerskich trendów na podstawie aukcyjnych rekordów może być kuszące, ale kiedy opiera się na jednej czy dwóch transakcjach, nie jest miarodajne. W związku z tym, że skala rodzimego rynku sztuki pozwala na obserwacje wyraźnych tendencji bardzo rzadko, nie należy tracić okazji, którą niespodziewanie zapewnił Witkacy. Firma Portretowa, w ramach której artysta pracował od połowy lat 20., ewidentnie umocniła kurs — ceny pastelowych wizerunków rosną niezależnie od tego, czy sam autor uważał je za kwintesencję komercji, czy za dzieło. W środę na warszawską aukcję wystawione zostały dwa portrety na papierze — szkicowy i męski został wylicytowany do 100 tys. zł, a bardziej dopracowanyi kobiecy — do 145 tys. zł. Staranne, gładkie wykończenie, chociaż jest przyjemne w odbiorze, przez Witkacego uznawane było za wysoce pracochłonny przejaw działalności zarobkowej. W udostępnianym klientom regulaminie Firmy Portretowej oznaczony był jako typ A — „wylizany”. Ledwo zarysowane, jaskrawe i zdeformowane portrety w typie C, które wykonywał dla przyjaciół i pod wpływem najróżniejszych używek, były natomiast bliższe tzw. czystej formie, a więc można je było uznać za sztukę. Wypunktowane w oficjalnym regulaminie sugestie Witkacego okazują się jednak zupełnie bez przełożenia na aktualny popyt, bo notowane od grudnia zwyżki obejmują i typ „wylizany”, i powstały podczas sesji z alkoholem, kokainą i, wykorzystywanym w indiańskich obrzędach, pejotlem. Środowe wyniki z Desy Unicum wpisują się w serię, którą 6 grudnia rozpoczęła Stefania Tuwimowa — jej pastelowy portret sprzedany został w Agrze-Art za 120 tys. zł, chociaż, zdaniem autora, eksponował ładność modelki, spłycając jej charakter. Dwa dni później licytacja w Polswiss Art zakończyła się na 71 tys. zł, w drugiej połowie miesiąca za 85 tys. zł w Rempeksie sprzedał się portret uładzony, a w Artissimie taki po pejotlu. Całkowity aukcyjny obrót pracami na papierze — rysunkami, pastelami i akwarelami Witkacego — zwiększył się w 2014 r. o 22 proc., a 2015 r. aż o 53 proc., chociaż w ubiegłym roku wylicytowanych zostało trochę mniej prac niż w poprzednim. Analitycy portalu Artprice dodają, że od 2000 r. rynkowa wartość tej twórczości wzrosła o 319 proc. — i tym razem zamiast odczytywać wynik jako statystyczną ciekawostkę, można go potraktować jako wskazówkę, w jakie pozycje z katalogów warto inwestować. © Ⓟ

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Weronika Kosmala

Polecane