Rośnie polski eksport IT

PAP
opublikowano: 05-05-2012, 09:08

Polskie firmy informatyczne sprzedały w 2011 r. o ponad 10 proc. więcej towarów i usług za granicę niż rok wcześniej, kiedy to eksport wyniósł 5 mld zł – informuje "Parkiet", powołując się na dane firmy analitycznej DiS.

Choć raport DiS o wynikach branży IT będzie gotowy prawdopodobnie pod koniec maja, to już wiadomo, że wzrost jest wyraźny – dużo większy niż w 2010 r., kiedy wyniósł 6,1 proc.

Prezes DiS Andrzej Dyżewski mówi, że w 2012 r. nie należy oczekiwać jakiegoś ogromnego przyspieszenia. "Myślę, że wzrost dwucyfrowy raczej będziemy w stanie utrzymać" – przewiduje.

W 2011 r. widać zmiany w typie eksportowanych towarów i usług. Wciąż dominuje sprzedaż sprzętu komputerowego do krajów ościennych, ale coraz większy udział w sprzedaży mają producenci oprogramowania. Jak wylicza Dyżewski, nasze usługi IT coraz szerszym strumieniem płyną do Europy Zachodniej, głównie do Niemiec i Francji, oraz do USA.

Według danych DiS na zachód i za ocean coraz lepiej sprzedają się polskie gry i multimedia tworzone w małych i średnich firmach. Na wznoszącej fali jest też eksport aplikacji mobilnych, choć nie generuje jeszcze dużych kwot.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane