Rośnie popularność szefa francuskiego MSW

PAP, DI
opublikowano: 18-01-2015, 16:57

Po zamachach w Paryżu rośnie stale popularność ministra spraw wewnętrznych Francji Bernarda Cazeneuve - podaje w sobotę "Le Figaro". Jak podaje "Le Parisien" szefa MSW popiera zarówno elektorat socjalistów, jak i opozycyjnej prawicy

Minister Cazeneuve cieszy się obecnie większym poparciem niż premier Manuel Valls i prezydent Francois Hollande. Według "Le Parisien" siedmiu na dziesięciu Francuzów uważa, że Cazeneuve sprawdza się jako szef MSW.

Francuzi dobrze oceniają sposób, w jaki Cazeneuve postępuje po zamachach terrorystycznych. 77 proc. respondentów uważa, że Cazeneuve "stanął na wysokości zadania", a 70 proc. spośród nich ma w ogóle dobre zdanie o "pierwszym policjancie Francji" - pisze "Le Figaro". Również według sondażu dziennika "Le Parisien" liczba zwolenników Cazeneuve'a wzrosła o 16 pkt procentowych.

"Le Nouvel Observateur" pochwalił inicjatywę szefa MSW, który na 11 stycznia zwołał do Paryża spotkanie 11 ministrów spraw wewnętrznych; wziął w nim również udział amerykański minister sprawiedliwości Eric Holder. Rozmowy w sprawie wspólnej walki z terroryzmem, które rozpoczęto we Francji będą kontynuowane 18 lutego w Waszyngtonie, na specjalnym szczycie poświęconym również nadzoru nad propagandą dżihadystów w sieci i w serwisach społecznościowych.

O ile dotąd Cazeneuve słabo wypadał w porównaniach do swego poprzednika, którym był obecny premier, o tyle teraz 48 proc. Francuzów oceniło, że jest lepszym ministrem spraw wewnętrznych niż Valls.

Popularność samego premiera wzrosła w ostatnim tygodniu o ponad 10 pkt proc. 9 stycznia dobrze oceniało go 49 proc. Francuzów; 16 stycznia było to już 58 proc.

Poparcie dla prezydenta wzrosło tylko o 4 pkt - z 26 proc. do 30 proc.

We wtorek francuski portal "Atlantico" napisał, że premier okazał się w sytuacji kryzysowej prawdziwym mężem stanu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Rośnie popularność szefa francuskiego MSW