Czytasz dzięki

Rośnie popyt na miedź

Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI
opublikowano: 15-07-2020, 22:00

Pierwsza połowa 2020 r. na rynku miedzi była okresem wyjątkowo emocjonującym, podobnie zresztą jak na rynkach wielu innych kluczowych surowców.

Od stycznia do marca na rynku tym wyraźnie przeważali sprzedający i dopiero drugi kwartał przyniósł dynamiczne odbicie cen miedzi w górę. Obecnie notowania kontraktów na miedź na LME wynoszą około 6,5 tys. USD za tonę, czyli są na najwyższych poziomach od pierwszej połowy 2019 r. Natomiast ceny miedzi na nowojorskiej giełdzie zbliżyły się do 3 USD za funt, czyli także znalazły się na najwyższych poziomach od 15 miesięcy.

Zobacz także

Po początkowym załamaniu cen związanym z koronawirusem notowania miedzi szybko więc powróciły do zwyżek. Odpowiadały za to obawy związane z produkcją tego metalu. W kopalniach miedzi już od początku pandemii mówiono o podwyższonej liczbie zakażeń koronawirusem, co sprawiło, że firmy operujące kopalniami były zmuszone do wprowadzenia środków ostrożności i redukcji liczby osób pracujących w tym samym miejscu. Najwięcej uwagi skupiało się na sytuacji w Chile, czyli w państwie produkującym najwięcej miedzi na świecie.

Jednak powiązane z tym przestoje w wydobyciu metali przemysłowych okazały się mniejsze, niż oczekiwano. Redukcja produkcji miedzi w kopalniach także okazała się niewielka, więc podaż tego metalu na świecie istotnie się nie zmniejszyła. Nie oznacza to jednak, że problem minął: obecnie druga fala pandemii na nowo uderza w południowoamerykańskie kopalnie miedzi. Miedziowy gigant Codelco podał, że w jego kopalniach doszło do 3215 zakażeń i dziewięciu zgonów z powodu koronawirusa.

Tymczasem popyt na miedź znacząco zmniejszył się po pierwszym uderzeniu pandemii, jednak w ostatnich miesiącach zaczął już odżywać. Nieustannie najważniejszym krajem generującym zapotrzebowanie na miedź są Chiny, które obecnie, nawet mimo pewnych zastojów w gospodarce, starają się wykorzystać okres obniżonych cen miedzi do zwiększenia zakupów. W czerwcu import miedzi do Państwa Środka był rekordowy i wyniósł ponad 650 tysięcy ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI

Polecane