Rośnie przemyt papierosów do Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2005, 17:11

Nielegalny wwóz do Polski prawie 390 mln papierosów udaremniły w 2004 roku nasze służby celne. Z roku narok rośnie skala przemytu - poinformował w środę Marek Multan z Departamentu Kontroli Celnej w Ministerstwie Finansów.

Nielegalny wwóz do Polski prawie 390 mln papierosów udaremniły w 2004 roku nasze służby celne. Z roku narok rośnie skala przemytu - poinformował w środę Marek Multan z Departamentu Kontroli Celnej w Ministerstwie Finansów.

    Multan dodał, że gdyby udało się wwieźć taką ilość papierosów do kraju, budżet państwa straciłby na tym 150 mlnzłotych.

    Przedstawiciele służb celnych kilku krajów europejskich oraz producenci papierosów brali w środę udział w konferencji "Nielegalne wyroby tytoniowe w Polsce - nowe wyzwania, nowe realia" w Augustowie.

    Według statystyk celnych, w tym roku zatrzymano na granicy ponad 60 mln sztuk papierosów, co oznacza że w 2005 roku może paść kolejny rekord.

    "Statystyki są gorsze od lat, ale skala przemytu jestwiększa w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej, gdzie nie ma granic" - powiedział rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku, Mariusz Kowalczyk.

    Według Marka Multana, jednym ze sposobów walki z przemytem są tzw. grupy mobilne, które mogą kontrolować pojazdy oraz bazary w całej Polsce. Takich grup ma być docelowo 35 w Polsce.

    Polska jest obecnie ważnym punktem tranzytu przemytniczego do krajów Europy Zachodniej, gdzie papierosy są dużo droższe. Dlatego krajom tym zależy na dobrych wynikach polskich celników w zatrzymywaniu papierosów ze Wschodu.

    Według Marka Kosycarza z British American Tobbacoo - producenta papierosów, w Polsce od 13 do 15 proc. osób palących sięga po papierosy pochodzące z przemytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane