Rośnie regionalna przewaga GPW

DI
opublikowano: 12-07-2010, 12:18

Wartość obrotów na rynku akcji GPW jest o  30-40 proc. wyższa niż w Wiedniu i Atenach, zaś wartość spółek jest o ponad połowę większa niż na giełdzie wiedeńskiej i ponad dwukrotnie większa niż w  Atenach - wynika z komunikatu GPW.

Najnowsze dane Europejskiej Federacji Giełd Papierów Wartościowych (FESE) opublikowane po zakończeniu pierwszego półrocza, pokazują rosnącą przewagę GPW nad pozostałymi rynkami giełdowymi w Europie Środowo-Wschodniej i Południowej. Wartość spółek krajowych notowanych na warszawskiej giełdzie jest o 55 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej oraz ponad dwukrotnie wyższa niż w Atenach.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy, przewaga kapitalizacji grupy CEE SEG skupiającej giełdy w Wiedniu, Pradze, Lublanie i Budapeszcie zmalała o 36 proc. z 31 mld euro w kwietniu do 19 mld euro na koniec czerwca br.

Istotnym wskaźnikiem, który obrazuje dynamiczny rozwój warszawskiej giełdy na tle innych rynków Europy Środkowo-Wschodniej i Południowej jest powiększająca się przewaga wartości obrotów na rynku akcji.

W pierwszej połowie bieżącego roku wartość handlu akcjami na GPW był o 28 proc. wyższa niż w Atenach i o 37 proc. wyższa niż na giełdzie wiedeńskiej. Przewaga wartości obrotów na GPW nad tymi rynkami utrzymuje się od marca bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rośnie regionalna przewaga GPW