Rośnie rynek wierzytelności

opublikowano: 09-03-2016, 22:00

Firmom zarządzającym wierzytelnościami ciągle przybywa pracy. Rosną też ceny sprzedaży wierzytelności.

Dobra koniunktura nie opuszcza rynku wierzytelności — wynika z najnowszego raportu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych (KPF), zrzeszającej m.in. firmy zarządzające wierzytelnościami. W trzecim kwartale ubiegłego roku wartość portfeli zarządzanych przez członków KPF wzrosła o 5,2 mld zł w stosunku do poprzedniego kwartału i osiągnęła wartość 66,91 mld zł. Natomiast liczba obsługiwanych wierzytelności wyniosła 9,54 mln sztuk, co oznacza wzrost o 2,8 proc. Wzrosła też przeciętna wartość jednej wierzytelności, która przekroczyła poziom 7 tys. zł i jest najwyższa od początku przygotowywania raportu, czyli od 2010 r. Co więcej, KPF obserwuje także wzrost cen sprzedaży wierzytelności.

— Jeszcze kilka lat temu oscylowały wokół 2-4 proc. wartości wierzytelności, obecnie to już nawet kilka razy wyższa cena — twierdzi Andrzej Roter, dyrektor generalny KPF.

Jego zdaniem, rynek wierzytelności w naszym kraju nie tylko rośnie, ale również coraz szybciej się konsoliduje. Dobre wyniki zawdzięcza m.in. osiągniętej skali działalności i nowoczesnym technologiom, w tym wielu narzędziom do komunikowania się z klientami- -dłużnikami. Udało się jednak także zbudować pozytywny wizerunek sektora, dzięki czemu może liczyć na zaufanie i większą skłonność do budowania dobrych relacji na linii dłużnik- -wierzyciel. © Ⓟ

66,91 mld zł Wierzytelnościami o takiej łącznej wartości w III kwartale ubiegłego roku zarządzały firmy zrzeszone w KPF…

7,02 zł …a tyle wyniosła średnia wartość jednej obsługiwanej wierzytelności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane