Czytasz dzięki

Rośnie wymuszany transfer technologii z Europy do Chin

opublikowano: 20-05-2019, 10:42

Europejskie lobby biznesowe ogłosiło, że rośnie wymuszony transfer technologii do Chin, donosi Reuters.

Izba Przemysłowo-Handlowa Unii Europejskiej w Chinach podała w poniedziałek wyniki dorocznego badania. 20 proc. jej członków poinformowało, że zostali zmuszeni do transferu technologii do Chin w zamian za dostęp do tego rynku. Dwa lata temu informowało o tym 10 proc. członków Izby.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Blisko jedna czwarta tych firm, które zostały zmuszone do transferu technologii poinformowało, że praktyka ta wciąż jest stosowana. 39 proc. podało, że zmuszono je do transferu mniej niż dwa lata temu. 

- Niestety, nasi członkowie donoszą, że zmuszanie do transferu technologii nie tylko wciąż trwa, ale jest dwukrotnie częstsze niż dwa lata temu – powiedziała Charlotte Roule, wiceszefowa Izby. – Może być to spowodowane wieloma przyczynami. Jednakże,  taka praktyka jest nie do zaakceptowania na rynku tak dojrzałym i innowacyjnym jak Chiny – dodała.

W niektórych najbardziej nowoczesnych branżach do zmuszania do transferu technologii dochodzi częściej. W chemiczno-paliwowej informowało o tym 30 proc. firm, sprzętu medycznego 28 proc., a farmaceutycznej 27 proc.

Tymczasem Chiny twierdzą, że zmuszania do transferu technologii nie ma. W sobotę główny dziennik Partii Komunistycznej Chin napisał, że skargi USA na zmuszanie do transferu technologii do Chin w zamian za dostęp do ich rynku są bezpodstawnym wymysłem, pisze Reuters.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane