Rośnie zainteresowanie akcjami Techmeksu

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 09-10-2006, 00:00

Kurs Techmeksu, informatycznej spółki z Bielska-Białej, wzrósł w minionym tygodniu aż o 26 proc., do 20,30 zł. Jest to najwyższy poziom od maja ubiegłego roku. Optymizm inwestorów może wiązać się z ostatnią rekomendacją. Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 2 października (ujawnionym w piątek) zalecili kupno akcji spółki, wyznaczając cenę docelową na 22,63 zł. Ale nie tylko. Ze spółki płyną dobre informacje. Techmex zaciągnął kredyty obrotowe na 50 mln zł i opublikował raport półroczny pokazujący wyraźną poprawę wyników.

Na pierwszy rzut oka wzrost notowań wygląda na odrabianie dystansu do rozpędzonego rynku. Wskazywałoby na to porównanie wskaźników spółki i sektora informatycznego. Wypada ono zdecydowanie na korzyść Techmeksu. Wskaźnik cena/zysk (C/Z) firmy po wynikach półrocza wynosi 16, a dla sektora 21,3. Tymczasem cena/wartość księgowa (C/WK) to odpowiednio 1,23 i 2,96, a cena/sprzedaż (C/S) 0,34 i 1,26. Dotychczas inwestorzy ostrożnie podchodzili do inwestycji w akcje spółki, o czym świadczą gwałtowne zmiany kursu w tym roku. Obecnie jednak notowania rosną coraz dynamiczniej przy zdecydowanie wyższych obrotach. Tygodniowy wolumen obrotu sięgnął 200 tys. akcji i jest najwyższy od lutego. Przełamanie szczytu z maja (19,85 zł) wskazuje, że Techmex wszedł w trend wzrostowy.

Spółka opublikowała raport półroczny, który potwierdza poprawę wyników grupy: przychody wzrosły o 22 proc. Najszybciej rozwija się sprzedaż w segmencie informacji przestrzennej (GIS), który jest priorytetem firmy. Przychody z tego tytułu wyniosły w I półroczu 22,8 mln zł, wobec 7,2 mln zł rok wcześniej. Spółka realizuje duże projekty GIS: Lucas na zlecenie Eurostatu i V-mapa — Agencji Mienia Wojskowego. Polska może dołączyć do Globalnego Systemu Systemów Obserwacji Ziemi, co dałoby szansę Techmeksowi na kolejne zamówienia.

Według informacji firmy tegoroczny portfel zamówień w segmencie przestrzennym sięga 60 mln zł. Rozwój tych usług blokowany jest jednak przez niespójność polskiego prawa. Wydaje się, że konieczność dostosowania prawa do wymogów UE spowoduje zwiększenie wydatków samorządów i instytucji odpowiedzialnych za infrastrukturę. Spółka szuka klientów również za granicą, szczególnie na Ukrainie.

Marże na kontraktach GIS mogą sięgać nawet 25 proc. Dlatego oczekiwania inwestorów wobec Techmeksu są bardzo duże. W przypadku tradycyjnej dystrybucji sprzętu informatycznego spółce wyraźnie sprzyja rosnący popyt i rozwój oferty. Grupa ponadto wyraźnie ograniczyła koszty sprzedaży, co zaowocowało zyskiem operacyjnym rzędu 4,68 mln zł w jednym półroczu, wobec straty na tym poziomie rok wcześniej.

Ostatnie raporty bieżące mogły rozbudzić wyobraźnię inwestorów. Zasilenie kapitału obrotowego 50 mln zł może wiązać się z przygotowaniami do podpisania znaczącego kontraktu lub oczekiwanym zwiększeniem popytu w IV kwartale, kiedy tradycyjnie sektor informatyczny ma najwięcej zamówień. Spółka tego nie komentuje. Powiedziała nam jedynie, że zwiększenie kapitału obrotowego wiąże się z konsekwentną realizacją strategii rozwoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu