Rośnie zainteresowanie Poligrafią

Artur Sulejewski
opublikowano: 31-05-1999, 00:00

Rośnie zainteresowanie Poligrafią

W CENTRUM UWAGI: W Poligrafię zarządzaną przez Helenę Zych zainwestował DWS. Ciepło o spółce wypowiadają się także analitycy DM BGŻ. fot. Borys Skrzyński

Obserwatorzy GPW często narzekają na płynność notowanych papierów. Rzeczywiście mają w tym względzie sporo racji. Wykluczając nadzwyczajne zdarzenia na pojedynczych sesjach giełdowych, większe zainteresowanie inwestorów skupia się tylko na wąskiej grupie emitentów. Należą do nich instytucje finansowe, spółki z sektora informatycznego, Elektrim, czy KGHM Polska Miedź. Od czasu do czasu wrzenie dotyczy papierów innych mniejszych przedsiębiorstw, co do których wysuwane są podejrzenia (sprawdzone lub nie), że ma nastąpić coś wyjątkowego.

FIRMĄ, która w ostatnim czasie wzbudza jakby większe zainteresowanie jest kielecka Poligrafia. Co ważne, wydaje się, że taka sytuacja ma rozsądne podstawy. W odróżnieniu od innych spółek, których akcje notowane są na niższym niż podstawowy parkiecie, nie powodują tego np. spekulacyjne zagrania inwestorów czy też cieszące się popularnością wśród graczy giełdowych decyzje choćby o skupie własnych akcji, podejmowane często przez zarządy wielu firm.

IMPULS do zwiększenia uwagi na kieleckim przedsiębiorstwie wyszedł ze strony największego akcjonariusza — Exbudu. W swojej strategii założył on pozbywania się podmiotów zależnych, które nie są bezpośrednio związane z budownictwem i produkcją materiałów budowlanych. Analitycy giełdowi wzięli pod lupę spółki znajdujące się w grupie kapitałowej Exbudu. Jedną z nich była właśnie Poligrafia. Firma ta była wcześniej, przez większość specjalistów rynku kapitałowego, traktowana podobnie jak inni emitenci obecni na niższych parkietach GPW. Nieczęsto można było zapoznać się na jej temat z analizą i rekomendacją.

OKAZAŁO SIĘ, że Poligrafia to interesująca spółka. Jako jedna z nielicznych w ubiegłym roku zrealizowała zakładane przez jej kierownictwo prognozy wyników finansowych. Sprzedaż wyniosła 61,5 mln zł i była wyższa o ponad 40 proc. od osiągniętej rok wcześniej. W parze ze zwiększającymi się przychodami rosła także zyskowność firmy. Wynik na działalności operacyjnej przekroczył 9 mln zł, zysk brutto wyniósł 8,9 mln zł, a czysty zysk 5,8 mln zł. W porównaniu do1997 roku dało to odpowiednio 59,4, 33,1 oraz 40,1 proc. wzrost. Na koniec 1999 roku zarząd Poligrafii przewiduje 72 mln zł (przychody) oraz 7 mln zł (zysk netto). Po czterech miesiącach w obu przypadkach realizacja przekracza 30 proc.

SPÓŁKA została zauważona przez DWS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (Grupa Deu- tsche Bank). Na koniec 1998 roku inwestor ten nie figurował wśród akcjonariuszy Poligrafii dysponujących choćby 5-proc. pakietem jej akcji. Obecnie w jego portfelu jest 366,5 tys. papierów, które zapewnia mu 10,16-proc. udział w kapitale akcyjnym kieleckiej firmy. Od początku roku notowania giełdowe spółki podniosły się z 7,8 do 9,3 zł. W ujęciu procentowym daje to 19,2-proc. wzrost. Był on zdecydowanie większy od indeksu rynku równoległego. W tym samym czasie WIRR zyskał 10,9 proc. na wartości. Atrakcyjność Poligrafii zaczynają dostrzegać także inni. Analitycy DM BGŻ w majowym raporcie zalecają w krótkim horyzoncie inwestycyjnym akumulowanie tych papierów, w perspektywie długoterminowej rekomendują ich kupno. W długim terminie wycenili je na 14-15 zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Rośnie zainteresowanie Poligrafią