Rostowski: obniżenie CIT w sprzyjających warunkach gospodarczych

DI, PAP
opublikowano: 15-01-2008, 14:15

Minister finansów Jacek Rostowski zapowiedział we wtorek w Senacie obniżenie podatku CIT, ale tylko wtedy, gdy pozwolą na to warunki gospodarcze.

"Nie będziemy zachowywali się w sposób nieodpowiedzialny, obniżając podatki w sytuacji, gdyby to miało zagrozić podwyższeniem deficytu budżetowego i zwiększeniem kosztów obsługi długu publicznego" - powiedział Rostowski podczas senackiej debaty nad ustawą budżetową na 2008 rok.

Senatorowie dopytywali przedstawicieli ministerstwa finansów o wysokość długu publicznego. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska wyjaśniła, że dług sektora instytucji rządowych i samorządowych według wstępnych danych powinien ukształtować się na koniec 2007 roku na poziomie 545 mld zł, czyli o 40 mld zł więcej niż na koniec 2006 roku. "W relacji do PKB będzie on stanowić 47,1 proc." - dodała.

"Jeżeli chodzi o poziom długu publicznego, to jest on w dużej mierze uzależniony od tego, jak będzie się kształtował kurs euro i dolara. Mamy zadłużenie w tych walutach. Z tytułu przyrostu zadłużenia dług nie powinien przekroczyć 590 mld zł (w 2008 r.- PAP)" - powiedziała Suchocka-Roguska.

Przypomniała, że koszy obsługi długu krajowego i zagranicznego przewidziane w ustawie budżetowej na 2008 rok kształtują się na poziomie około 27,7 mld zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane