Rosyjsko-turecki handel spadł o 25 proc.

Marek DruśMarek Druś
opublikowano: 2016-02-09 18:15

Wymiana handlowa między Rosją i Turcją spadła w ubiegłym roku o prawie 25 proc., poinformował Interfax powołując się na wypowiedź ambasadora Rosji w Turcji, Andrieja Karłowa.

Obroty handlowe między Rosją i Turcją sięgały w 2014 roku 30 mld USD. W 2015 roku spadły do 23 mld USD. To w dużym stopniu skutek sankcji nałożonych na Turcję przez Rosję po zestrzeleniu przez turecki myśliwiec rosyjskiego bombowca, który naruszył przestrzeń powietrzną Turcji podczas wykonywania lotu w Syrii.

Rosyjski resort rozwoju gospodarczego utrzymuje, że spadek handlu z Turcją jest większy niż twierdzi ambasador Karłow. Wiceminister Aleksiej Lichaczew szacuje, że jego wartość wyniosła 18-19 mld USD. Prognozuje, że w 2016 roku obroty handlowe z Turcją mogą spaść o 800 mln USD.