Roszady w EQT

  • Alina Treptow
opublikowano: 06-03-2013, 00:00

Polskie biuro skandynawskiego funduszu ma nowego szefa i nową strategię — 1 mld EUR trafi do małych i średnich firm

Piotr Czapski nie jest już szefem polskiego biura fundusze private equity EQT — dowiedział się „Puls Biznesu”.

Zobacz więcej

5 LAT MINĘŁO JAK…: Piotr Czapski był szefem polskiego biura EQT od początku, czyli od 2008 r. W 2009 r. pod jego rządami fundusz zainwestował w HTL Strefę, polskiego producenta sprzętu medycznego. Uważa, że na nowym stanowisku będzie się mu swobodniej pracowało i w końcu będzie miał więcej wolnego czasu. [FOT. WM]

Zastąpił go Bartek Trzebiński, który z EQT jest związany od 2009 r., ale dotychczas pracował w przedstawicielstwach poza Polską. Zmiany są jednak dużo poważniejsze niż tylko personalne. EQT ma nową strategię i nowy fundusz: Mid- Market. Od teraz skandynawska grupa nie będzie skupiała się jedynie na dużych firmach, ale poszuka okazji do inwestycji również wśród małych i średnich. A ma mieć na to 1 mld EUR.

— Fundusz będzie inwestował w jeden projekt 25-75 mln EUR. Co istotne, będzie też kupował mniejszościowe pakiety — mówi osoba, zbliżona do funduszu, pragnąca zachować anonimowość.

Według naszych informacji, Mid-Market powstanie z połączenia dwóch funduszy: Expansion Capital oraz Greater China (inwestujące w średnie firmy). Zespoły obu funduszy połączą siły z polskim (łącznie ma to być ponad 30 osób) i będą szukać atrakcyjnych inwestycji na terenie całej Azji i Europy. Nie będzie specjalizacji branżowej. Piotr Czapski został doradcą, zarówno EQT VI, jak EQT Mid-Market, nowego funduszu w grupie. Zarówno Piotr Czapski, jak i rzecznik funduszu potwierdzili informację o zmianach personalnych. Nie chcieli jednak komentowaćwiadomości o funduszu Mid- Market. Według Dominika Olszewskiego, partnera w Saski Partners, zmiany w EQT niewątpliwe zwiększą możliwości funduszu w Polsce.

— Przesuwają się w segment, który jest bardziej aktywny i gdzie jest więcej możliwościinwestycyjnych. Dotychczas EQT inwestował w największe projekty — od 100 mln EUR — których było niewiele lub nie było wcale. W segmencie średnich firm są, podobnie jednak jak spora konkurencja ze strony innych funduszy — mówi Dominik Olszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Roszady w EQT