Rotel i Zelmer: jak w rodzinie

Katarzyna Kozińska
12-09-2000, 00:00

Rotel i Zelmer: jak w rodzinie

PARTNER DLA ROTERA: Bogusław Madera, dawny zarządca Zelmeru, zapewnia, że prowadzi negocjacje ze szwajcarskim Rotelem, producentem AGD, w sprawie korzystania z nazwy tej firmy. fot. ARC

Spółka Rotel, której współwłaścicielem jest Bogusław Madera, dawny zarządca rzeszowskiego Zelmeru, zamierza produkować drobny sprzęt AGD w zakładzie na terenie Mieleckiej SSE. Przedstawiciele Zelmeru są przekonani, że Rotel będzie rozwijać produkcję z pieniędzy przeznaczonych kiedyś na prywatyzację Zelmeru.

Udziałowcy firmy Rotel starają się o zgodę na uruchomienie inwestycji w Mieleckiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Chcą wydzierżawić halę i rozpocząć produkcję drobnego sprzętu AGD. Przedstawiciele Zelmeru uważają, że będzie to dla nich poważna konkurencja, bo fabryka Rotela na terenie strefy przez wiele lat będzie zwolniona z płacenia podatku dochodowego. Są też przekonani, że nowy zakład będzie się rozwijał za pieniądze, których Zakład Silników nie przekazał Invest-Zelmerowi.

Starzy znajomi

Spółka Rotel z Tarnobrzega ma dwóch udziałowców: jednym z nich jest Bogusław Madera, były szef rzeszowskiego Zelmeru, który jest właścicielem 10-proc. pakietu. 90 proc. udziałów należy do spółki Zakład Silników, jednej z zależnych firm produkcyjnych wyłączonych kilka lat temu z Zelmeru przez Bogusława Maderę. Jej kapitał wynosi zaledwie 4 tys. zł. Spółka silnikowa była jednym z czterech podmiotów zależnych, które w ramach przygotowań do prywatyzacji Zelmeru miały wnieść swój kapitał do spółki Invest-Zelmer, przyszłego inwestora państwowej fabryki. Do Zelmeru wróciła jednak tylko produkcja silników i urządzenia fabryczne. 10,3 mln zł kapitału nie zostało przeniesione, bo nie zgodzili się na to udziałowcy spółki. Zakład Silników ma około 800 udziałowców, faktycznie kontrola należy jednak do Bogusława Madery.

Bez nerwów

Udziałowcy Rotela zapewniają, że fabryka w strefie ekonomicznej zacznie produkcję dopiero za dwa lata. Twierdzą, że nie chcą rywalizować z Zelmerem. Rozważają nawet współpracę z fabryką z Rzeszowa.

— Udział sprzętu AGD w całej sprzedaży spółki nie przekroczy 15 proc. Przede wszystkim będą to żelazka, które chcemy robić w porozumieniu z Dezalem, a także sprzęt grzejny i klimatyzatory. Wbrew krążącym plotkom nie chcemy produkować odkurzaczy do domowego użytku. Myślimy raczej o urządzeniach przemysłowych, których Zelmer nie robi. Moglibyśmy kupować od nich silniki — mówi Bogusław Madera.

Inny punkt widzenia

Bogusław Madera uważa, że Zelmer powinien się martwić nie o konkurencję ze strony fabryki, której jeszcze nie ma, lecz zagranicznych producentów, którzy odbierają mu rynek. Witold Lichoń, rzecznik rzeszowskiej firmy, odpowiada, że duże firmy nie zagrażają jej tak, jak import drobnego sprzętu ze Wschodu. No a teraz ma się pojawić jeszcze jeden zakład w specjalnej strefie. Przedstawiciele Rotela twierdzą, że jeśli spółka nie dostanie zezwolenia na produkcję w SSE, przeniesie inwestycję do Rosji.

Koszty pójdą w górę

Jest mało prawdopodobne, żeby Zelmer, który po ubiegłorocznych awanturach o przyłączane spółki nadal jest w stanie wojny z Bogusławem Maderą, zgodził się na partnerstwo z Rotelem. Madera ma zakaz wstępu na teren fabryki, a zarząd państwowego zakładu jest przekonany, że pieniądze, którymi dysponuje spółka silnikowa, powinny być przekazane na prywatyzację Zelmeru.

Problemy Zelmera odbijają się w wynikach ekonomicznych z ostatnich miesięcy. Sprzedaż odkurzaczy — sztandarowego produktu Zelmeru — spadła w pierwszej połowie roku do 313 tys. sztuk z 327 tys. w I półroczu 1999 r. Po sześciu miesiącach zakład zanotował 7 mln zł zysku netto, czyli o 5 mln zł mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Bardzo nieznacznie w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku wzrosła sprzedaż — zaledwie o 3 mln zł — do 177 mln zł. Na dodatek zarząd uległ żądaniom pracowników i zgodził się na posunięcia, za które firma zapłaci około 15-proc. wzrostem kosztów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Rotel i Zelmer: jak w rodzinie