Roubini: rynki przeszacowują korzyści polityki Trumpa

opublikowano: 20-03-2017, 08:05
aktualizacja: 20-03-2017, 08:08

Rynki przeszacowują korzyści wynikające z zapowiadanych przez Donalda Trumpa zmian w polityce i niedoszacowują potencjalne szkody, które prezydent USA może spowodować, uważa znany amerykański ekonomista Nouriel Roubini.

Roubini wskazuje, że obecnie dominuje optymizm, ale katastrofa majaczy na horyzoncie.

Nouriel Roubini
Zobacz więcej

Nouriel Roubini fot. Bloomberg

- Rynki przeszacowują pozytywne skutki polityki Trumpa. Infrastruktura, stymulacja, deregulacja, cięcia podatków - myślę, że Trump osiągnie dużo mniej w tych obszarach – powiedział założyciel i szef Roubini Macro Associates. – Rynki niedoszacowują jednocześnie ryzyka, że protekcjonistyczna polityka USA doprowadzi do wojen handlowych, że restrykcje imigracji spowodują spadek podaży siły roboczej oraz że mikrozarządzanie sektorem korporacyjnym będzie negatywne – dodał.

Roubini zwraca uwagę, że wyzwaniem dla USA jest również "policy mix". Fiskalna stymulacja może zmusić Fed do większego zacieśniania polityki monetarnej. Stopy wzrosną i umocni się dolar, co w miarę upływu czasu będzie osłabiało gospodarkę USA. 

- W ciągu 6-12 miesięcy być może będą dominowały pozytywy, bo działają „zwierzęce instynkty” rynku, rośnie zaufanie konsumentów i biznesu, będą wprowadzane zmiany – ocenia Roubini. – Ale w miarę jak będzie coraz więcej tarć w handlu, w miarę jak będą rosły ograniczenia imigracji, w miarę jak będzie rosła stymulacja fiskalna, zmuszając Fed przy pełnym zatrudnieniu do większego i szybszego zacieśniania, tym bardziej negatywne elementy zaczną wpływać na rynki i wzrost gospodarczy – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu