Roubini: Zaczął się okres niepewności i zmienności

opublikowano: 01-07-2013, 11:45

W najbliższym czasie może mieć miejsce na rynkach okres wzmożonej niechęci do ryzyka, ostrzega słynny ekonomista Nouriel Roubini.

W najbliższym czasie może mieć miejsce na rynkach okres wzmożonej niechęci do ryzyka, ostrzega słynny ekonomista Nouriel Roubini.

- Zaczął się nowy okres niepewności i zmienności i wydaje się, że może prowadzić do zawirowań w gospodarce i na rynkach – przekonuje Roubini. - Szerszy cykl awersji do ryzyka na rynkach finansowych może być blisko – dodaje.

Według Roubiniego, były trzy główne powody wzrostu cen aktywów w tym roku. Malejące niebezpieczeństwo, że nastąpi wydarzenie o niskim prawdopodobieństwie i daleko idących skutkach, jak np. rozpad eurolandu.

Nouriel Roubini, fot. Bloomberg
Nouriel Roubini, fot. Bloomberg
None
None

Po drugie, rosnąca nadzieja, że w drugiej części tego roku i w przyszłym nastąpi wyraźna poprawa koniunktury gospodarczej.

Trzecim była kontynuacja polityki pompowania pieniędzy w system finansowy przez banki centralne.

Roubini ostrzega, że strategia opierająca się na takich przekonaniach może błędna. Jeśli ożywienie gospodarcze nie nastąpi, niskie tempo wzrostu doprowadzi do spadku cen aktywów. Do tego banki centralne, przede wszystkim Fed, mogą być chętne do kończenie z polityką ilościowego luzowania i zerowej stopy procentowej. Realne zagrożenie pokazuje już przecena aktywów na rynkach wschodzących, argumentuje ekonomista z Uniwersytetu Nowego Jorku.

 
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane