Rowery i motorowery na początek

Wiktor Szczepaniak
opublikowano: 04-11-2004, 00:00

Wreszcie ruszyło. W słupskiej strefie rozpocznie budowę fabryki chiński EIW, a wraz z nim Nord Glass II.

Wiele wskazuje na to, że boom inwestycyjny, jakiego doświadczają w tym roku specjalne strefy ekonomiczne na południu, zachodzie i w centrum kraju, powoli dociera także na północ. Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna (SSSE) ma szansę stać się pierwszym w Polsce zagłębiem inwestycji firm z kapitałem chińskim.

— Zezwolenie na działalność w SSSE otrzymała spółka EIW Industrial Development należąca do grupy Athletic International —informuje Andrzej Lipski ze Słupskiej SSE.

To spółka z kapitałem chińskim, która zamierza wybudować w 2005 r. w Koszalinie zakład produkujący rowery i motorowery. Zadeklarowana przez inwestora minimalna wartość inwestycji wynosi 10 mln zł. To na początek. EIW planuje bowiem utworzenie na 10-hektarowym terenie w koszalińskiej podstrefie SSSE kosztem 50 mln zł pierwszego w Polsce Chińskiego Parku Przemysłowego i zorganizowanie w nim minimum 700 miejsc pracy, m.in. w branży elektronicznej. EIW zamierza przygotować grunt i przyciągnąć do strefy kolejnych inwestorów chińskich. Przedstawiciele SSSE rozmawiają już z kilkoma z nich. Nie wiadomo na razie, z jakimi. Rozmowy muszą być jednak obiecujące, bo spółka zarządzająca strefą przewiduje, że w 2005 r. uda się przyciągnąć inwestycje wartości przekraczającej 100 mln zł. Od 1997 r. strefa pozyskała inwestycje za 95 mln zł.

Do końca roku ma być wydanych kilka nowych zezwoleń. Razem z EIW otrzymała je już polska firma Nord Glass II, która kosztem 10 mln zł postawi w Koszalinie zakład produkujący szyby samochodowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Wiktor Szczepaniak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Rowery i motorowery na początek