Rozbieżne plany pobudzenia Unii

Jacek Zalewski
opublikowano: 04-01-2010, 00:00

Rotacyjne, półroczne przewodnictwo Unii Europejskiej to instytucja służąca poprawie zbiorowego samopoczucia — zwłaszcza polityków — państwa aktualnie je sprawującego. W gmachu Justus Lipsius w Brukseli, czyli siedzibie Rady UE, kolejne przewodnictwa objawiają się głównie zmianą dekoracji w wielkim patio wejściowym. Notabene w tej kategorii nikt już chyba nie przebije Czechów, którzy upamiętnili się mapą obśmiewającą państwa członkowskie.

Od 1 stycznia 2010 r. prezydencję UE objęła nasza unijna siostrzyca Hiszpania. Jest to ważne dla mieszkańców Madrytu — bo już na pewno nie katalońskiej Barcelony — oraz dla brukselskiej biurokracji. Miliony obywateli pozostałych państw członkowskich nawet nie mają o tym pojęcia i nic ich to nie obchodzi. W każdym razie pierwsze trzy dni przeszły obiecująco — baskijska ETA planowała "zainaugurować" kadencję jakimś spektakularnym zamachem, ale jej nie wyszło. Gorzej prezentuje się wątek gospodarczy, jako że przewodnictwo trafia na okres głębokiej zapaści Hiszpanii. Dlatego jednym z ambitnych celów premiera José Luisa Zapatero staje się wykorzystanie tego półrocza dla stworzenia podstaw trwałego pobudzenia gospodarczego całej Unii Europejskiej.

Pozostawione przez traktat z Lizbony rotacyjne przewodnictwo pierwszy raz zderza się z nowym urzędem stałego przewodniczącego Rady UE (patrz wektor na str. 3). I od pierwszych godzin rysuje się kompetencyjny konflikt. Premier Zapatero musi przełknąć gorzką prawdę, że nie zorganizuje nadzwyczajnego szczytu Rady Europejskiej poświęconego pobudzeniu gospodarczemu, albowiem przewodniczący Herman Van Rompuy wyprzedzająco sam zbiera unijnych przywódców w tej sprawie 11 lutego. Pod jego przewodem do czerwca ma powstać nowa strategia gospodarcza UE, która zastąpi wygasającą lizbońską z 2000 r. Cel szczytny, ale jeśli jej realizacja okaże się podobnie bezowocna jak tamtej, to Unia z globalnego wyścigu odpadnie...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu