Czytasz dzięki

Rozbieżne stanowiska partii politycznych w sprawie euro

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-09-2005, 16:53

Platforma Obywatelska, Partia Demokratyczna, Socjaldemokracja Polska i Polskie Stronnictwo Ludowe popierają przyjęcie euro w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że przyjęcie euro osłabi wzrost gospodarczy, a Samoobrona i Platforma Janusza Korwin-Mikkego jednoznacznie opowiadają się przeciw euro.

 Platforma Obywatelska, Partia Demokratyczna, Socjaldemokracja Polska i Polskie Stronnictwo Ludowe popierają przyjęcie euro w Polsce. Prawo i Sprawiedliwość uważa, że przyjęcie euro osłabi wzrost gospodarczy, a Samoobrona i Platforma Janusza Korwin-Mikkego jednoznacznie opowiadają się przeciw euro.

    Różnice zdań przedstawicieli poszczególnych partii wynikają z obserwacji gospodarek państw, które przyjęły euro i spowolniły wzrost gospodarczy, jak np. Niemcy i Francja, oraz państw, które do unii monetarnej nie weszły - Dania i Wlk. Brytania - a których gospodarki rozwijają się bardziej dynamicznie.

    Jak powiedział uczestniczący w konferencji "Wejście do strefy euro - polityka czy gospodarka", odbywającej się w połowie września w Warszawie, Stefan Kawalec z PO, warto wchodzić na ścieżkę dostosowania Polski do kryteriów unii monetarnej.

    Zastrzegł jednak, że wcześniej należy uzgodnić korzystny dla Polski kurs wymiany złotego na euro, przeprowadzić reformy, które obniżą deficyt budżetowy, i ustalić właściwy sposób zarządzania kursem walutowym w okresie przejściowym (okresie pozostawania w ERM2, tj. mechanizmie określającym dopuszczalne wahania kursu złotego względem euro - PAP).

    Prof. Jerzy Hausner z Partii Demokratycznej - demokraci.pl uważa, że dalsze utrzymanie w Polsce wysokiego tempa wzrostu gospodarczego warunkowane jest m.in. reformami, do których obligują Polskę właśnie kryteria monetarne (dotyczące inflacji, stopy procentowej i kursu walutowego - PAP) i budżetowe (dotyczące długu publicznego i deficytu budżetowego - PAP) obowiązujące w strefie euro.

    Uczestniczący w debacie przedstawiciel SdPl Swapan Chaudhuri powiedział, że Socjaldemokracja jest za wejściem do strefy euro, zarówno ze względu na stabilność ekonomiczną strefy, jak i korzyści w postaci wyeliminowania ryzyka kursowego, czy większej dostępności zagranicznego kapitału. SdPl nie oczekuje jednak spełnienia przez Polskę kryteriów unii monetarnej wcześniej niż w latach 2009-2012.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Waldemar Pawlak z PSL powiedział, że jeżeli Narodowy Bank Polski będzie prowadził bardzo restrykcyjną politykę, to dla polskich przedsiębiorców korzystne może się okazać przejście pod skrzydła Europejskiego Banku Centralnego, który jest bankiem centralnym strefy euro.

    Cezary Mech z PiS uważa natomiast, że Polska nie potrzebuje zewnętrznego nadzoru Unii Europejskiej, żeby odpowiedzialnie działać w ramach polityki monetarnej i fiskalnej. Jego zdaniem, wchodząc do strefy euro rezygnujemy z niezależności w ramach tych polityk i zobowiązujemy się do znacznego zredukowania deficytu budżetowego, co może kolidować z ograniczaniem bezrobocia i dynamizowaniem wzrostu gospodarczego.

    Zdaniem Janusza Korwin-Mikkego, bezpieczeństwo ekonomiczne wynikające z obecności w strefie euro nie jest najważniejszym czynnikiem, który powinien decydować o wstąpieniu Polski do unii monetarnej. "O wiele ważniejsze jest choćby to, że kraje które przystąpiły do strefy euro, jak Niemcy i Francja, osiągają gorsze wyniki gospodarcze, niż te, które poza nią pozostają (Wielka Brytania czy Dania - PAP)" - stwierdził Korwin-Mikke.

    Przeciwko wejściu do unii monetarnej jest też Samoobrona. Przewodniczący zespołu ekspertów Samoobrony Kazimierz Zdunowski podkreśla, że aby realizować priorytet wysokiego wzrostu gospodarczego i "dogonić unijny dochód na mieszkańca", Polska musi mieć swobodę kształtowania polityki monetarnej. "Jestem na +nie+ i gdyby można cofnąć czas, Traktatu Akcesyjnego bym nie podpisał" - powiedział Zdunowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane