Rozbiórka zwolni z podatku

opublikowano: 30-08-2015, 22:00

Od nowego roku powinny zniknąć wątpliwości co do stosowania obniżonej stawki podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców.

Będą zmiany w zasadach opłacania podatku od nieruchomości. Wprowadzi je w przyszłym roku nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym, którą doprecyzowano m.in. o przepisy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowelę opublikowano w Dzienniku Ustaw (poz. nr 1045). Przedsiębiorcy płacą podatek od nieruchomości według stawek wyższych niż osoby prywatne. Ich górna granica, np. od budynku związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, wynosi 23,13 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej za rok, a od budynku mieszkalnego — 0,75 zł od 1 mkw. powierzchni użytkowej. W poszczególnych gminach stawki mogą być niższe, uchwalają one wysokość podatków i opłat lokalnych odrębnie dla swojego terenu. — W Krakowie to obecnie 0,74 zł od budynków mieszkalnych, a 23,03 zł od budynku mieszkalnego przeznaczonego na działalność gospodarczą. Dla właściciela domu o powierzchni 200 mkw. oznacza to daninę w wysokości 148 zł. Gdyby przeznaczył go na potrzeby własne firm, podatek sięgnąłby 4606 zł — wskazuje Katarzyna Miazek z Tax Care. Po zmianach obciążenia mogą zmaleć, co wynika z innego zdefiniowania podstawy do opodatkowania i nowelizacji prawa budowlanego. Obecnie niższą stawkę można zastosować albo w ogóle nie płacić podatku, jeśli obiekt nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Problem w tym, że pojęcie względów technicznych nie jest wyjaśnione. Inaczej będzie w przyszłym roku. Od stycznia 2016 r. zapis o względach technicznych zniknie z definicji nieruchomości związanych z prowadzeniem firmy. Z zasad opodatkowania przyjętego dla przedsiębiorców wyłączone zostaną budowle, wobec których wydano decyzje o ich trwałym wyłączeniu z użytkowania — wyjaśnia Katarzyna Miazek. To oznacza, że powodem do odstąpienia od opodatkowania nie może być remont. Nowy przepis zwalnia od daniny obiekty z potwierdzoną decyzją o rozbiórce. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu