Rozliczając PIT, Polacy marnują 8 mln kartek papieru

  • DI
opublikowano: 14-03-2023, 16:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Choć większość Polaków wysyła deklarację podatkową elektronicznie, wciąż ponad 1,5 mln zeznań rocznie jest składanych w formie papierowej – osobiście w urzędzie lub drogą pocztową.

Kartkami z druków wszystkich Polaków, którzy w 2022 r. rozliczyli się w formie tradycyjnej, można by pokryć aż 49,6 km kw. Podobny obszar mają Nowy Targ, Żywiec, Krosno lub… połowa Puszczy Niepołomickiej – wynika z raportu start-upu Pitbot, który stworzył automatyczny czat pomagający w rozliczeniu podatku dochodowego.

Polska należy do krajów, w których cyfryzacja stale postępuje. Według raportu „Stan cyfryzacji Polski na tle regionu 2022” stworzonego przez fundację Digital Poland przy wsparciu Microsoftu cyfryzacja usług publicznych w ubiegłym roku przewyższyła o 14 proc. średnią badanych państw Europy Środkowej i Wschodniej. Część osób nie wyobraża sobie jednak składania PIT-u przez internet. Dla niektórych ważna jest możliwość konsultacji z urzędnikiem w celu upewnienia się, że dobrze wszystko uzupełnili, inni cenią sobie fizyczne potwierdzenie złożenia formularza. Co jednak dzieje się z deklaracją złożoną w urzędzie w ten sposób?

– Wypełniony przez podatnika druk PIT w formie papierowej jest wprowadzany komputerowo do systemu. Urzędnik wykonuje więc pracę, którą mogliśmy zrobić wcześniej sami, a wykorzystany przez nas papier jest zupełnie niepotrzebny. Większości osób nie wydaje się to problemem, w końcu to zazwyczaj „tylko” dwie kartki. Zgodnie ze statystykami przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów w ubiegłym roku Polacy złożyli w formie papierowej ponad 1,5 mln druków PIT-37, stanowiących rozliczenie dochodów z umowy o pracę, zlecenie lub o dzieło w formie papierowej. Łącznie to ponad 8 mln kartek papieru. Chcielibyśmy to zmienić – deklaruje Maciej Wawrzyniak, współzałożyciel aplikacji Pitbot.

Choć papier uznawany jest za jeden z najbardziej ekologicznych surowców dzięki możliwości odnawiania, łatwości przetwarzania i szybkości rozkładu, jego produkcja nie jest dla obojętna środowiska. Ma to związek z wycinką drzew, które odgrywają dużą rolę w łagodzeniu postępujących zmian klimatu. Do produkcji jednej tony papieru, czyli około 200 tys. kartek, potrzeba 17 drzew. Taka sama liczba drzew może wytworzyć ilość tlenu, którą 170 osób mogłoby oddychać przez cały rok. Do wyprodukowania jednego arkusza papieru A4 potrzeba też 10 litrów wody i dwukrotnie więcej energii niż do wytworzenia plastikowej torby. Średnia emisja dwutlenku węgla podczas produkcji i przesyłania jednej papierowej kartki wynosi 50 g w porównaniu do zaledwie 5 g przy kartce elektronicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane