Różnorodność jest naszą przewagą

  • Materiał partnera
opublikowano: 03-09-2019, 22:00

Siłą każdego przedsiębiorstwa jest zróżnicowanie — zarówno oferty, jak również ludzi, którzy je tworzą. Wedel, jak wiele innych firm, staje przed wyzwaniem łączenia pokoleń, a co za tym idzie — spełnienia ich różnych potrzeb i oczekiwań. Jak przyciągnąć pracowników i co zrobić, aby czuli się u nas dobrze?

Misja Wedla „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i naszych klientach” obrazuje strategiczne otwarcie na zmiany i przywiązanie do nieszablonowego myślenia. Przede wszystkim jednak pokazuje, że w firmie najważniejszy jest człowiek. W Wedlu średni staż pracy wynosi 11 lat, a rekordziści zasilają nasze szeregi już od pięciu dekad (50 lat)! Różnorodność widoczna jest w strukturze zatrudnienia — 46,9 proc. to kobiety, natomiast mężczyźni stanowią 53,1 proc. Pracownicy do 30 roku życia to 23 proc. zatrudnionych, 55 proc. to osoby do 50 roku życia, a 22 proc. — pracownicy po pięćdziesiątce. Przy takiej strukturze programy i benefity, które oferujemy, muszą być dopasowane do zróżnicowanych potrzeb i oczekiwań.

Do młodych tuż po studiach skierowany jest program stażowy CzekoStart, który daje możliwość poznania firmy od podszewki, m.in. przez praktyczne wdrożenie w dziale sprzedaży terenowej czy produkcji. Następnie stażyści samodzielnie realizują projekty pod okiem doświadczonych menedżerów w działach docelowych. Czas trwania stażu (15 miesięcy) stwarza szanse na późniejsze zatrudnienie w firmie na stanowiskach specjalistycznych dostosowanych do zainteresowań uczestników. Młodzi pracownicy angażowani są w projekty ogólnofirmowe, aby mogli wyrazić swoje opinie i mieć realny wpływ na ich realizację (np. tworzenie nowych przestrzeni biurowych).

W tym roku wystartował cykl spotkań z Maciejem Hermanem, dyrektorem zarządzającym Lotte Wedel, na które zapraszani są przedstawiciele różnych grup pracowniczych, np. młodzi lub kobiety. To okazja do wymiany zdań i poznania (w luźniejszej atmosferze) ich oczekiwań wobec firmy, które później przekładają się na konkretne zmiany w organizacji. Wiedząc, jak pracownicy cenią sobie elastyczny czas pracy, w firmie wprowadzono rozszerzoną formułę home office (z dwóch do czterech dni w miesiącu dla pracowników biurowych). W sezonie letnim natomiast można pracować w wymiarze 8,5 godziny od poniedziałku do czwartku i dzięki temu kończyć w piątek dwie godziny wcześniej.

Wedel wywodzi się z firmy rodzinnej, dlatego oferuje wiele rozwiązań stworzonych z myślą o rodzinie. Dla pracowników rozpoczynających przygodę z rodzicielstwem stworzono Akademię Radosnych Rodziców, w ramach której przygotowane są specjalne wedlowskie wyprawki dla dzieci. Ponadto wspólnie z partnerami zewnętrznymi prowadzone są warsztaty dla rodziców o różnorodnej tematyce, np. Sen Dziecka czy Wprowadzenie do pozytywnej dyscypliny. Na Dzień Dziecka przygotowywane są paczki z wedlowskimi produktami, a przez cały rok można skorzystać z kart uprawniających do bezpłatnej wizyty w warszawskim zoo. Firma organizuje również wydarzenia, tj. rodzinne seanse filmowe i wycieczki po fabryce dla dzieci pracowników z klasami. Ponadto pracownicy wraz z dziećmi w charakterze wolontariuszy angażują się w określone aktywności podczas dni otwartych w fabryce (Noc Muzeów i Czekoladowy Weekend).

Kobiety stanowią prawie połowę zatrudnionych w Wedlu. Wiele z nich zajmuje kierownicze stanowiska, również w zarządzie spółki. Firma stawia na wspieranie kobiecej przedsiębiorczości i wzmacnianie kompetencji, m.in. dzięki partnerstwie z projektem Kobiety u progu kariery zawodowej, którego celem jest wzmacnianie pozycji kobiet w biznesie i uczenie ich świadomego budowania marki osobistej. Jedna z wedlowskich wartości organizacyjnych to „czuję radość w pracy i z pracy”, dlatego w Wedlu regularnie organizowane są aktywności, które nie tylko stanowią rekreacyjną przerwę w obowiązkach służbowych, lecz także mogą pomóc poprawić jakość pracy czy życia. Wiele z nich, jak konsultacje z dermatologiem, brafitterką czy profesjonalną makijażystką, tworzonych jest specjalnie dla pań. Poza pakietem opieki medycznej z myślą o zdrowiu kobiet zorganizowano w Wedlu warsztaty z prawidłowej postawy przy komputerze oraz wizytę mammobusu, w którym można było wykonać badania z zakresu profilaktyki raka piersi. Nadrzędnym celem jest wybieranie potrzebnych i przydatnych aktywności, na które często kobietom nie starcza czasu w nawale codziennych obowiązków.

Siłę Wedla stanowią również osoby zatrudnione od kilkudziesięciu lat. To one, dzięki doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, wspierają młodych ludzi na początku ich kariery zawodowej. Pracownicy po pięćdziesiątce oprócz wielu standardowych benefitów oferowanych w zakresie umowy o pracę mogą również korzystać z wewnętrznych kampanii informacyjnych dotyczących ich przyszłości, np. z programu Abc Emerytury, realizowanego wraz z ZUS czy programu dotyczącego Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Korzyścią wynikającą z tak różnorodnego zatrudnienia

jest czerpanie wiedzy od siebie nawzajem i budowanie na tym solidnych podstaw biznesu. Pracownicy z większym stażem współpracują z młodszymi – Wedel z jednej strony czerpie z doświadczenia, a z drugiej stale pozostaje otwarty na zmiany. Wpisanie kwestionowania status quo do wartości organizacyjnych zapewnia wsłuchiwanie się i poszanowanie różnych punktów widzenia, co skutkuje wielostronnym spojrzeniem na dane zagadnienie i pozwala na stosowanie kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań przy jednoczesnym zachowaniu swobodnej i rodzinnej atmosfery.

Prowadzisz ciekawe kampanie employer branding? Wiesz, jak budować zaangażowanie i lojalność zespołu? Możesz się pochwalić programami dla pracownika 50+? Zgłoś firmę do IV edycji konkursu „Siła Przyciągania”! Udział jest bezpłatny. Listę kategorii konkursowych, regulamin i szczegóły znajdziesz na stronie silaprzyciagania.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera Wedel

Polecane