Rozpad koalicji rządowej w Rumunii

PAP
opublikowano: 01-10-2009, 12:24

Rumuńska koalicja rządowa rozpadła się w  czwartek po zbiorowej dymisji ministrów Partii Socjaldemokratycznej (PSD), która nastąpiła po zwolnieniu przez premiera ministra spraw wewnętrznych Dana Nicy, także z PSD.

Szef PSD Mircea Geoana powiedział, że ministrowie jego partii ustąpili w czwartek "na znak solidarności" z Nicą. Oskarżył przy tym o wywołanie tego "kryzysu politycznego, który nakłada się na kryzys gospodarczy i społeczny", prezydenta Traiana Basescu.

Basescu zaaprobował w czwartek dymisję Nicy, zwolnionego w poniedziałek przez premiera z powodu uwag o możliwych oszustwach podczas planowanych na 22 listopada wyborów prezydenckich. Przyjęto je powszechnie jako sugestię, że Partia Liberalno-Demokratyczna premiera Emila Bocy może spróbować uciec się do oszustwa.

Boca mianował we wtorek tymczasowo na stanowisko ministra spraw wewnętrznych członka swojej partii Vasile Blagę, gdy tymczasem umowa koalicyjna stanowi, że na czele tego resortu ma stać przedstawiciel PSD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane