Czytasz dzięki

Rozpoznać prawdziwy luksus

opublikowano: 13-07-2015, 22:00

Apartamenty z najwyższej półki często są mylone z lokalami o podwyższonym standardzie.

Rynek nieruchomości luksusowych w Polsce, choć z roku na rok się powiększa, ciągle znajduje się w fazie rozwoju. Wciąż jeszcze ustalają się standardy, według których budynek można zaliczyć do luksusowych. W związku z tym lokale o podwyższonym standardzie często na wyrost są określane mianem apartamentów luksusowych. Wbrew temu, co zawierają foldery reklamowe, apartamentami luksusowymi z pewnością nie są mieszkania o podwyższonym standardzie o powierzchni mniejszej niż 40 mkw. Apartamentami nie czyni ich nawet usługa consierge, z której, jak pokazuje najnowszy raport KPMG, regularnie korzysta jedynie 1 proc. zamożnych osób.

Co decyduje?

Podstawowymi kryteriami, według których ocenia się luksusowy charakter nieruchomości, są położenie, architektura, jakość wykonania i cena. — Apartamenty luksusowe znajdują się w niepowtarzalnych miejscach. Zazwyczaj są to tereny blisko centrum miasta, ale jednocześnie ciche i spokojne. Idealnie, kiedy z okien najdroższych w mieście apartamentów rozpościera się niepowtarzalny widok — mówi Agnieszka Balczun, kierownik sprzedaży z firmy JOT- BE Nieruchomości. Zamożni i bogaci Polacy przyznają też, że kupując dobra luksusowe przede wszystkim stawiają na wysoką jakość i estetykę.

— Przy tym o prestiżu decyduje nie tylko architektura budynku, lecz także zastosowana technologia i wyposażenie techniczne części wspólnych oraz poszczególnych apartamentów. Każda nieruchomość z górnej półki ma inteligentne systemy zarządzania — podkreśla Agnieszka Balczun.

Jak wygląda rynek?

Największa grupa bogatych Polaków (52 proc.) to wedle raportu KPMG koneserzy, którzynabywają luksusowe dobra nie na pokaz, lecz dla własnej potrzeby i satysfakcji. W ich przypadku celem zakupu apartamentu jest chęć prowadzenia luksusowego trybu życia. Ich decyzje są przemyślane, często kupowany apartament stanowi dla nich inwestycję. Luksusowe nieruchomości są obok akcji najczęściej wybieraną formą lokowania pieniędzy przez osoby o ponadprzeciętnych dochodach.

Według analiz KPMG wśród najbogatszych Polaków (o zarobkach powyżej 20 tys. zł miesięcznie) nieruchomości stanowią najpopularniejszą (51 proc.) formę inwestycji bezpośrednich, pokonując akcje (25 proc.) i obligacje (11 proc.). Dotyczy to głównie apartamentów położonych w naprawdę unikatowych miejscach, jak prestiżowa ulica w mieście, wyspa lub nabrzeże rzeki.

Co się mieści w definicji*

prestiżowa lokalizacja atrakcyjny architektonicznie projekt i zastosowanie najnowocześniejszych technologii cena powyżej 17 tys. zł/mkw. duży metraż usługa consierge

*najważniejsze cechy luksusowego apartamentu

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane