Rozprawa w sprawie PZU przeciw Skarbowi Państwa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-01-2006, 07:10

W środę po południu przed warszawskim Sądem Rejonowym rozpocznie się odroczone w listopadzie 2005 posiedzenie sądu w sporze pomiędzy inwestorem w PZU - Eureko a Skarbem Państwa.

W środę po południu przed warszawskim Sądem Rejonowym rozpocznie się odroczone w listopadzie 2005 posiedzenie sądu w sporze pomiędzy inwestorem w PZU - Eureko a Skarbem Państwa.

    Wniosek Eureko dotyczy dobrowolnej sprzedaży przez Skarb Państwa 21 proc. akcji PZU. Eureko chce też odszkodowania od Skarbu Państwa. Sprawa toczy się przed warszawskim Sądem Rejonowym Wydział Gospodarczy.

    Jak oświadczył wiceprezes Eureko, Ernest Jansen w wtorkowym programie TVN24 "Bilans", Eureko gotowe jest czekać "następne 4,5 czy 6 lat" na ministra skarbu, który będzie gotowy do negocjacji ze spółką. Jansen ocenił, że straty Eureko rosną "o 1 mld zł rocznie". Jansen dodał, że Eureko nie zaakceptuje żadnego porozumienia "poniżej umowy wynegocjowanej z ministrem skarbu Jackiem Sochą". Porozumienie to zostało wynegocjowane w grudniu 2004, ale nie zostało podpisane przez rząd ze względu na odrzucenie tej umowy przez parlament.

    Eureko chce kupić od Skarbu Państwa 21 proc. akcji PZU za 2,1 mld zł do 30 czerwca br. przy założeniu, że spółka wejdzie na giełdę. Inwestor chciałby też odszkodowania w wysokości 6 mld zł, choć ostateczną kwotę mieliby oszacować biegli powołani przez Eureko i SP. Podstawą wyceny roszczeń Eureko jest niemożność kierowania PZU przez długi okres w odpowiedni sposób i przeprowadzenia oferty publicznej przez samo Eureko, które planowało debiut giełdowy. 

    Podczas listopadowej rozprawy reprezentujący Skarb Państwa mec. Piotr Rudkiewicz mówił, że resort widzi możliwość zawarcia ugody z Eureko. W grudniu resort skarbu otrzymał na piśmie warunki ugody.  

    W sierpniu 2005 r. Polska przegrała z Eureko w sporze prowadzonym przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie. Trybunał uznał, że Polska częściowo naruszyła warunki umowy o popieraniu i ochronie wzajemnej inwestycji pomiędzy Holandią a Polską. Zdanie odrębne od wyroku zgłosił polski arbiter.

    Już po rozprawie przed warszawskim sądem, 24 listopada 2005 r., resort skarbu złożył skargę na wyrok Trybunału Arbitrażowego.

    W ubiegłym tygodniu minister skarbu Andrzej Mikosz mówił w wywiadzie dla PAP, że wszelkie strategiczne decyzje wobec PZU będą mogły być podejmowane po zakończeniu sporu między akcjonariuszami. W swojej wypowiedzi Mikosz nie uzależniał kwestii zakończenia sporu od rozstrzygnięć w sprawie orzeczenia Trybunału Arbitrażowego.

    Premier Kazimierz Marcinkiewicz mówił pod koniec listopada ub. r., że jego zdaniem konflikt z PZU zostanie rozwiązany w 2006 r. 

    Eureko jest właścicielem 30,91 proc. akcji PZU. W listopadzie 1999 r. w konsorcjum z BIG BG (dziś Bank Millennium) uczestniczyło w prywatyzacji największego polskiego ubezpieczyciela. Eureko kupiło wówczas 20 proc. akcji PZU, a BIG BG - 10 proc. Za 30 proc. akcji PZU inwestorzy zapłacili ponad 3 mld zł. Na przełomie lat 2004/2005 Eureko odkupiło pakiet akcji PZU posiadany przez Bank Millennium, skupowało także akcje pracownicze.

    Jednak w listopadzie 2000 r. ówczesny minister skarbu Andrzej Chronowski złożył do sądu wniosek o unieważnienie umowy prywatyzacyjnej. Wniosek został wycofany po pół roku przez następczynię Chronowskiego, Aldonę Kamelę-Sowińską, która uznała, że sprawa była nie do wygrania.

    W kwietniu 2001 roku polski rząd zgodził się sprzedać Eureko kolejne 21 proc. akcji PZU, gdy spółka ta będzie wprowadzana na giełdę. Kamela-Sowińska podpisała pierwszy aneks do umowy prywatyzacyjnej. Jednak w 2002 roku rząd zdecydował, że zachowa kontrolę nad PZU. Drugi aneks, przewidujący sprzedaż 21 proc. akcji PZU bez publicznej oferty, był warunkowy i wygasł z końcem 2001 r.

    Jesienią 2002 Eureko skierowało sprawę do sądu arbitrażowego. Rozmowy w sprawie polubownego rozstrzygnięcia sporu nie doprowadziły do porozumienia i proces rozpoczął się na początku września 2004.

    W grudniu 2004 r. resort skarbu wynegocjował ugodę z Eureko. Jednak w wyniku działań m.in. posłów LPR, nie doszło do zawarcia ugody. Jednym z warunków była sprzedaż akcji PZU na giełdzie w Warszawie do końca czerwca 2005 r.

    Już w trakcie postępowania arbitrażowego, dla rozwikłania niejasności związanych z prywatyzacją PZU, 7 stycznia 2005 r. Sejm powołał komisję śledczą ds. zbadania prawidłowości prywatyzacji PZU. Główną konkluzją raportu sejmowej komisji był wniosek do ministra skarbu, by doprowadził do unieważnienia umowy prywatyzacyjnej z 1999 r., ponieważ zdaniem komisji umowa ta jest nieważna.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane