Rozprężenie na rynkach, możliwe zwyżki

Noble Securities
opublikowano: 29-11-2010, 09:00

Choć przyznanie unijnej pomocy Irlandii było bardziej niż pewne, rynki zyskują dziś po osiągnięciu konsensusu w tej sprawie. Rewelacje WikiLeaks nie przekładają się na notowania.

Nikkei zyskał dziś rano 0,9 proc., a Hang Seng 0,1 proc., podczas gdy Kospi zakończył dzień spadkiem o 0,3 proc., a Szanghai Composite tracił 0,2 proc. o 8:00 rano naszego czasu. Reakcja inwestorów nie jest specjalnie gwałtowna - widać jednak ich poprawę w porównaniu do nerwowej końcówki minionego tygodnia. Teoretycznie są ku temu powody - napięcie na granicy koreańskiej nie wzrosło przez weekend (czego obawiano się w piątek), a pomoc dla Irlandii została uzgodniona.
Minus tej logiki polega na tym, że taki rozwój wypadków mógł przewidzieć początkujący obserwator, a co dopiero doświadczeni inwestorzy. Zatem nie można liczyć na to, że oczekiwana dziś poprawa nastrojów na rynkach akcji w Europie i w USA będzie trwała. W każdym razie nie z tego powodu. Główną przyczyną, dla której hossa na rynkach akcji może wciąż trwać jest łatwy dostęp do taniego kapitału. I to pomimo ostatnich wydarzeń. Warto też odnotować, że kłopoty Irlandii wywołały jednak mniej szkód na rynkach niż analogiczne Grecji, a także że Dublin zapłaci za pomoc więcej (ok. 6 proc. rocznie) niż Grecja (ok. 5 proc.), z czego wynika, że lepiej w kolejce do unijnej pomocy zająć miejsce na początku.
Z drugiej strony widać także, że ta sama hossa może zostać przerwana w dowolnym momencie, kiedy tylko rynki dojdą do wniosku, że zadłużone po uszy państwa nie są w stanie obsłużyć swoich zobowiązań, co oznacza także utrudnienia właśnie w sięganiu po tani kapitał. Przypomina to wszystko wspinaczkę po oblodzonej skale bez zabezpieczenia.
U nas uwaga inwestorów może skupić się bankach. W piątek spotkała je na Wall Street mocna przecena, co do pewnego stopnia może być naśladowane na innych rynkach. Nie chodzi o proste naśladownictwo, ale o fakt, że wyniki sektora mogą się pogorszyć po ostatniej przecenie na rynku obligacji, która dotknęła także nasze papiery skarbowe.
Kalendarium makroekonomiczne na dziś nie da zbyt wielu impulsów. Sprzedaż detaliczna w Japonii o 1,9 proc. w porównaniu do września, ale przecież nie wpłynęło to na zachowanie Nikkei. Poznamy dziś wartość indeksów zaufania w strefie euro i w Niemczech, ale pomiary były przeprowadzane jeszcze przed ostatnimi turbulencjami, więc ich wartość prognostyczna dla rynków akcji jest niewielka.

Emil Szweda, Noble Securities

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Noble Securities

Polecane